ЗА ЏАБЕ СЕ МАЧИТЕ И ГЛАДУВАТЕ АКО ОВА НЕ ГО ЗНАЕТЕ: Еве колку треба да ослабете за да не се вратат килограмите!

18 април, 2021
GettyImages-665438886

Ефектот јо-јо, најлошиот кошмар на секоја личност која се борела со вишокот килограми, не се случува случајно и „само по себе“. Враќањето на изгубената телесна тежина се случува кога ќе престанеме со диета или кога ќе се вратиме на „обичната“ храна по ригорозните менија и глад.

Како да се избегне овој ноторен ефект? Како да се постигне тоа дури и по многу мачење, одрекување и гладување и конечно постигнување на линијата, тежината да не се враќа?

Нутриционистите објасниле дека клучот е умереноста во слабеењето, како и времето.

„Идеално слабеење се смета за губење на килограм по килограм неделно“, објаснува Екатерина Трошина, заменик директор на Националниот центар за медицинско истражување за ендокринологија на Министерството за здравство на Руската Федерација.

„Не е пожелно брзо да се губи телесната тежина, бидејќи во тој случај маснотијата не„ испарува “, но телото ја метаболизира, што е голем товар за него“, вели Екатерина.

“Можеме да кажеме дека едно лице успешно се излекува од дебелина кога ќе ја намали телесната тежина на оптимално ниво и ако ја одржува од година и пол до две години. Само тогаш можеме да знаеме дека јо-јо ефектот ќе нема да се појави, ниту пак ќе се врати тежината по враќањето во „нормална“ диета. Клучот е да го смените вашиот животен стил и да воведете здрави навики “, истакнува нутриционистот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi