ЗА ПОТЕНКА ПОЛОВИНА: Омилени вежби за стомак – лесни и тешки во комбинација од 10 минути

4 јули, 2021
kloe-ting-vezbe-za-stomak

Време на годишни одмори е моментот кога многу дами се сеќаваат дека веќе долго време не прават вежби за стомак! Запомнете, силните стомачни мускули го држат целото тело, па дури и ‘рбетот. Благодарение на нив, грбот повеќе нема да ве боли.

Не е лесно да се започне, но ние обично правиме брза прошетка и лесни кардио вежби без никакви проблеми. Сепак, бидејќи телото и умот секогаш ја следат линијата на најмал отпор, особено е тешко да се направат оние вежби што „пукаат“ токму таму каде што сме во најлоша состојба.

Ако ова е исто така ваш случај, а вашите стомачни мускули се критични, сигурно ќе бидете воодушевени кога ќе ја погледнете комбинацијата на вежби за половината и стомакот што ви ги предлагаме. Не секој е „стомачен“. Некои од нив се полесни – како руски „твист“, па тие делови ќе изгледаат како пауза.

plank izdržaj

Потсетуваме дека тоа може да се направи и со товар – топка во рака или дури и тег. За најлесна варијанта, само седнете на подот, потпрете ги стапалата на потпетиците и допрете го подот со тупаници од левата кон десната страна на телото.

Повторете во 3 сета од по 30 секунди или, во комбинација со вежбите што ги предлагаме на крајот од текстот.

Меѓу потешките вежби има разни видови на вежби за издржливост или „штица“, како што сè повеќе се нарекува, по англиското име. Ќе видите многу интересни работи во комбинацијата за 10 минути, што ги предлагаме на видеото на крајот од текстот. Не мора да ја издржите секоја до крај – направете колку што можете повеќе и, од ден на ден, зголемете го бројот на повторувања.

mountain climber penjanje na planinu

Некои од нив многу бараат – како на пример промена на висината на телото за време на издржливост – во штицата се кревате на рацете, па повторно се спуштате на лактите – прво едната, па другата рака.

Другите се полесни и подинамични, како што е „планинар“. Во таа вежба, рацете се потпираат на подот, т.е. земјата и колената наизменично се креваат кон градите, како „планинар“.

Абдоминалните вежби од 10 минути не се лесни во целина, но комбинацијата ќе ви помогне да ја стесните половината за две недели и да затегнете мускули.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi