Заблуди за мажите и сексот: Дали им е многу важна големината и дали можат и тие да oдглумат оргазам?

10 февруари, 2021
Screenshot_1

Многу жени можат да доживеат неколку последователни оргазми за време на сексот, а истражувачот на институтот Кинси, Џастин Лемилер, вели дека тие не се единствените – можат и некои мажи.

Од прашањето „дали е опасно кога тестисите ти се поплавуваат“ до врската помеѓу должината на пенисот и сексуалното задоволство, експертите за сексуално здравје на мажите објаснија кои се најчестите митови и што е точно кога станува збор за мажите и сексот.

Мит: Големината значајно влијае на сексуалното задоволство

Наспроти мислењето на многумина, урологот од Здравјето во Орландо и доцент на Медицинскиот факултет УЦФ, д-р Јамин Брамбат, вели дека должината на машкиот полов орган не влијае директно на сексуалното задоволство.

– Кога пациентите се жалат дека се загрижени за нивната големина, ги потсетувам дека пенисот е во просек 8,8 см кога е опуштен, или 12 см кога е во ерекција – вели лекарот и додава дека „здрав маж, без оглед дали е со помал или повисок просек, не треба да биде сексуално незадоволен само поради големината ‘…

Мит: Лековите можат да го скратат времето потребно да се постигне ерекција

Пазарот е полн со апчиња кои ветуваат дека ќе го намалат периодот потребен за враќање на ерекцијата по ејакулацијата, но овие апчиња главно делуваат на хормонот наречен пролактин. Сепак, неодамнешното истражување на глувци (кои имаат сексуално однесување слично на луѓето) покажаа дека пролактинот воопшто не влијае на овој период.

„Покрај тоа, многу додатоци не се ниту регулирани ниту одобрени од Администрацијата за храна и лекови, па затоа често нема да го земате ниту она што го мислите“, објасни д-р Брамбхат.

Мит: Од „модри тестиси“ може да се умре

Веројатно е застрашувачки да се гледа како тестисите стануваат сини и чувствуваат болка и непријатност, но лекарите истакнуваат дека ова не е „опасна по живот состојба“. Тоа е, велат тие, состојба наречена епидидимална хипертензија која се јавува како резултат на зголемениот проток на крв.

– Епидидимална хипертензија се јавува кога на мажите им останува ‘вишок’ крв во тестисите, кога нивната ерекција не завршува со ејакулација – објасни Брамбат.

Откако човекот ејакулира, вели тој, крвта се повлекува, но ако не ејакулира, тестисите може да станат сини. Нема лек за оваа состојба, а Брамбат вели дека најдобро е да се ејакулира. Или едноставно почекајте работите сами да „се вратат во нормала“.

Мит: Мажите никогаш не глумат оргазам

Ејакулацијата кај мажите е знак дека достигнале оргазам, но тие понекогаш го „глумат“, вели д-р Брамбат.

„Мажите понекогаш глумат стенкање и други звуци на возбуда, а јас можам да обвинам разни лекови и медицински проблеми за отсуството на ејакулатот“, рече Брамбат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi