Заборавете на вода после тренинг, испијте го ОВОЈ пијалок и согорете маснотии

19 април, 2021
zaboravete na voda posle trening

Ако редовно вежбате, не е важно што пиете после напорен тренинг, особено навечер.

Неодамнешното истражување на канадскиот универзитет во Саскачеван покажа дека млекото е идеален пијалок за мускулите.

Одредени спортски пијалоци предизвикуваат оксидација на маснотии поради одреден вид јаглени хидрати кои ги блокираат метаболичките патишта вклучени во процесите на нивно горење во мускулите – изјави д-р Фил Чилибек, професор на споменатиот универзитет. – Од друга страна, калциумот и протеините од млекото помагаат при разградување на мастите.

Млекото согорува маснотии после тренинг.

Во студијата на Чилибек, може да се забележи дека спортистите кои пијат обезмастено млеко по вечерните вежби согоруваат повеќе маснотии следното утро, што се чини како добар избор после тренинг.

Големата содржина на шеќер во некои спортски пијалоци наменети после вежбање го зголемува нивото на гликоза, а високото ниво на протеини во млекото, од друга страна, ги неутрализира овие лоши ефекти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi