5 здравствени состојби што можат да доведат до повторна инфекција со коронавирус

9 февруари, 2021
profimedia-0511281820

Според студија спроведена од истражувачи од САД, повторната инфекција со коронавирус може да биде придружена со поблаги симптоми отколку што беше за време на првата инфекција.

Една студија објавена во списанието BMJ Case Reports исто така навела неколку здравствени состојби кои можат да ги зголемат шансите за повторна инфекција со коронавирус. Еве ги здравствените услови.

 1. Дијабетес
  Досега многу студии покажаа дека особено коронавирусот може да ги погоди дијабетичарите. Една нова студија исто така сугерира дека дијабетичарите се повеќе склони кон повторна инфекција со коронавирус.
 2. Проблеми со тироидната жлезда
  Проблемите со тироидната жлезда можат да ги влошат симптомите на ковид-19, а луѓето со овие проблеми можат да бидат повеќе склони кон реинфекција, односно повторна инфекција со коронавирус.
 3. Дебелина
  Претходните студии покажаа дека дебелите луѓе се подложни на коронавирусна инфекција и може да имаат потешки симптоми на болеста. Покрај тоа, дебелината исто така може да ја зголеми веројатноста за некое лице повторно да се инфицира со коронавирус.
 4. Животен век
  Според претходните истражувања, имунолошкиот одговор се намалува со возраста, што ги прави постарите луѓе поподложни на повторна инфекција со коронавирус.
 5. Хронични респираторни заболувања
  Ковид-19 е првенствено респираторно заболување и ги напаѓа респираторните органи, поради што луѓето кои имаат хронични респираторни заболувања се подложни на инфекција со коронавирус.

Луѓето кои повторно се инфицираат со коронавирус може да имаат потешкотии со дишењето и болки во мускулите, пренесува Business Line.

koronavirus
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi