Дали две маски штитат подобро од една? Некои луѓе почнаа да носат две маски за да ја зголемат веројатноста да не се заразат!

18 јануари, 2021
GettyImages-1176573708

Експертите велат дека има многу цврсти докази дека носењето маска е многу корисно во оваа епидемија на Ковид-19. Според најновото научно резиме на Центрите за контрола и превенција на болести, маските за лице можат да ја намалат инфекцијата со корона вирус за повеќе од 70 проценти.

Но, ако носењето една маска за лице нуди солидна заштита, дали носењето две маски работи уште подобро? Некои од нас започнаа, во одредени ситуации, да носат по две маски за да се зголеми веројатноста да не се заразат. Што велат експертите за тоа, здравството истражуваше.

„Во овој момент, многу малку научни податоци укажуваат на какви било придобивки или недостатоци од носењето повеќе од една маска за лице“, вели др. Скот Сегал кој ги спроведе тестовите, во соработка со Институтот за регенеративна медицина од Вајк Форест, на низа ткаенини за да утврди колку е ефективен каков било материјал како маска за лице.

Добра опција кога имате лоши маски? Една студија зборува за придобивките од носењето две маски истовремено, но бидејќи истражувањето сè уште не е прегледано, тоа значи дека сè уште не може да се користи за насочување на лекар. Во таа студија, научниците откриле дека две маски можат да докажат добро решение доколку не постои подобра маска за лице. Сегал вели дека носењето две маски може да биде добра идеја ако способноста за филтрирање на маската не е голема. Повеќето студии откриле дека повеќе слоеви ткаенина ги филтрираат вирусните честички подобро од само еден слој, а два слоја висококвалитетен, тесно ткаен материјал најдобро функционираат. Нискоквалитетни материјали, во повеќе слоеви, исто така, можат да ја подобрат функцијата.

Носењето две маски работи на ист начин, а комбинирањето на два слоја релативно неефикасен материјал може подобро да заштити од една маска со лош квалитет. „Покрај тоа, носењето релативно лабава хируршка маска со цврсто мазно од ткаенина работи уште подобро“, сугерира др. Сегал.

Луѓето ставаат разни филтри

Некои луѓе вметнуваат одреден филтер материјал во маските, како што е парче филтер за климатизација или кафе. Како и кај двојната маска, ова може да обезбеди поголема заштита ако вашата маска не е доволно добра или материјалот е лош. „Ако маската лошо штити, филтрите може значително да ја подобрат ефикасноста“, вели др. Сегал. Постојат докази дека некои материјали, како што е филтерот за кафе што е ефикасен во спречување на продирање на мали честички од кафе, исто така може да филтрираат капки. Но, филтерот може да биде непријатен и да го отежнува дишењето, па корисникот, најверојатно, ќе ја помести маската или ќе ја носи несоодветно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris