Дали мешањето вакцини може да да пружи додатна заштита против Ковид 19?

14 април, 2021
225334302607558dc8ba29656833518_v4 big

Колку повеќе луѓе се вакцинираат, толку повеќе вакцини се регистрираат, почесто се прикажуваат нови можности за примена на постојните вакцини, како и нови сознанија за нив.

Само во изминатите неколку дена, во светската јавност се развија неколку дебати за вакцините. за што зборува хрватскиот имунолог Златко Тробоњаша.

На пример, вчера се појави веста дека кинески експерт ја спомнал можноста за комбинирање на кинески вакцини, и иако не прецизирал со кои, кинески или странски, факт е дека не знаеме доволно за кинеските вакцини.

Заштитуваат од тешка болест

Иако неколку кинески компании работат на производство на вакцини, ние обично ги мислиме оние компании Синовак и Синофарм со колоквијалното име „Кинеска вакцина“. Ова се вакцини кои се разликуваат во технологијата на производство и методите за зајакнување на имунитетот од вакцините на компаниите Pfizer, Moderna или Astrazeneca.

Имено, овие кинески компании ја применуваат техниката на ослабување на вирусот САРС-КоВ-2 со прилагодување на ин витро растот на т.н. веро клеточна линија добиена од епителни клетки на бубрезите од африканскиот зелен мајмун. Притоа, вирусот ја губи способноста да се дели и расте во човечките клетки, но ги задржува антигенските својства типични за оригиналниот вирус.

Затоа, ако антигенот е идентичен со оригиналот и не може да предизвика болест, може да се користи како вакцина.

“Оваа и слични методи обезбедуваат многу други вакцини за заштита на луѓето од заразни болести. Декларираната ефикасност на овие кинески вакцини е околу 80%, што значи дека овој процент на вакцинирани не треба да стане симптоматски, но и двете вакцини покажуваат скоро 100% заштита од тешката болест Ковид 19 и смрт.

Сепак, процентот на заштита со вакцината Синовак варира меѓу различни земји, почнувајќи од Турција каде е поголема од 80% до Бразил и Србија каде има ефикасност од околу 50%. „Бидејќи традиционалната техника на подготвување вакцини со ослабување на вирусот е нешто постара, поскапа и помалку продуктивна, европските земји користат вакцини направени со технолошки напредни методи за доставување генетски материјал на вирусот САРС-КоВ-2 до аденовирусни или липозомални носители“, објасни Д-р Тробоњака.

„Постојат идеи за комбинација на вакцини, вакцини во две дози (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik, итн.) Или последователна ревакцинација по вакцина во една доза (на пр. Johnson & Johnson) со друга вакцина. Ако ја земеме предвид оваа можност на теоретско ниво, би било можно во иднина. сите овие вакцини го кодираат истиот протеин со мала разлика, односно сите доведуваат до производство на вирусот САРС-КоВ-2, кој потоа развива имунолошки одговор со правење антитела и стимулирање на Т-лимфоцити.

Затоа, ако предизвикаме имунолошки одговор со С-протеинот на едната вакцина, можеме да го подобриме со С-протеинот произведен од дејството на другата вакцина. Дополнителна заштита може да се постигне со комбинирање на аденовирусни вакцини со липозомални, но до кој степен, тешко е да се каже, односно е тешко да се предвиди колку комбинацијата од различни вакцини би била подобра од две исти дози. Како и да е, се чини дека првата доза на астеновирус Astrazeneca во комбинација со втората доза на липозомална (Pfizer, Modern) вакцина може да даде подобар имунолошки одговор од обете AZ дози.

Ова ќе го избегне имунолошкото дејство против самиот аденовирусен вектор што е можно во втората доза по сензибилизација со првата. Сепак, како и при примена на кој било друг биолошки производ кај луѓето, потребно е да се спроведат одредени клинички испитувања, да се утврди пред се целосната безопасност, како и корисноста на таквата постапка “, додаде тој.

Тие добро го покриваат британскиот вид

Останува прашањето за нови соеви што го „носат“ овој трет бран, кој е на пат да ги „покрие“ со својата вакцина. На почетокот, Модерна и Фајзер / БиоНТек објавија дека бргу работат на вакви решенија.

„Немам податоци за други компании, но можеме безбедно да претпоставиме дека другите производители интензивно работат на подготовка на модифицирани вакцини, прилагодени на нови соеви. Имено, гледаме дека вирусот се менува со мутации и се формираат соеви на кои претходно создадениот имунитет понекогаш има мал ефект.

Постои можност со текот на времето да се појават соеви кои воопшто нема да бидат засегнати од постојниот имунитет. За среќа, адаптацијата на вакцините сега може да оди многу брзо, бидејќи основната технологија, што е примена на вектори, останува иста. Само генетскиот материјал што сега ќе кодира нови, мутирани вирусни протеини се менува.

Засега, сите вакцини исклучително добро го покриваат британскиот вид, но Јужноафриканците и Бразилците се многу помалку опфатени, иако вакцината против нив исто така треба да штити од потешката форма на Ковид 19 и смртта.

Друга руска вакцина

Не знаеме сè за руските вакцини, многу повеќе за Спутник V, отколку за поновата, EpiVakKorona, многу малку.

“EpiVakKorona е вакцина во која наоѓаме дел од вирусот, поточно делови од вирусните протеини кои ги нарекуваме пептиди. Затоа ваквите вакцини ги нарекуваме” под-единица “или под-единици на патогени.

На пример, Новавакс користи слична технологија на испорака на протеини С, како дел од вирусот поврзан со липонанозомалните честички. Оваа вакцина под-единица често предизвикува силен одговор со производство на антитела, но, за разлика од другите вакцини, има послаб ефект врз стимулирање на клеточниот имунитет на Т-лимфоцитите.

Друг проблем е што овие вакцини користат алуминиумски адјуванти, кои не се популарни во светот на анти-вакцините, односно се плашам дека анти-вакцинските движења можат да ги користат за дополнителни напади и обиди за дискредитација на вакцините “, открива искусниот имунолог .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi