Дали сакате да го ЗГОЛЕМИТЕ БРОЈОТ НА АНТИТЕЛА? Оваа активност ќе го подобри вашиот ИМУНИТЕТ!

1 јуни, 2021
444153_pexels-karolina-grabowska-4226923_f

Врз основа на шест одделни студии во кои учествувале повеќе од половина милион учесници, се покажало дека триесет минути физичка активност, пет дена во неделата, го намалува ризикот од болест и смрт од заразни болести за 37 проценти…

– Откривме и веродостоен доказ дека редовната физичка активност го зајакнува имунитетот – додадоа истражувачи од универзитет во Глазгов.

Преку 35 независни рандомизирани контролирани испитувања, по златен стандард за научни докази, се покажа дека редовната физичка активност доведува до покачено ниво на имуноглобулин (антитело) IgA кај испитаниците.

Не треба да заборавиме дека физичката активност го намалува стресот и хроничното воспаление, што пак влијае на помалата веројатност за развој на инфекции со фатален исход, заклучиле истражувачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi