Дали вежбањето може да помогне во борбата против инфекцијата со коронавирус ?

2 март, 2021
covid-19-5070657_1920

Истражувачите откриле дека зголемувањето на вежбањето може да го зајакне имунолошкиот одговор со зголемување на производството на клетки на имунолошкиот систем наречени лимфоцити.

Лимфоцитите или белите крвни клетки учествуваат во реакцијата на имунолошкиот систем по инфекција со бактерии, вируси и други патогени. Овие откритија беа забележани во експериментите со глувци. Доколку се применуваат кај луѓето, овие откритија може да доведат до нови стратегии поврзани со зајакнување на имунолошкиот одговор по инфекцијата и вакцинацијата. Овие стратегии вклучуваат редовно вежбање. Лекарите секогаш препорачуваат редовно вежбање бидејќи физичката активност е добра за организмот.

За време на пандемија, вежбањето може да стана предизвик, но можете да бидете активни на различни начини. Покрај тоа што одите во теретана или играте одредени спортови, можете да трчате, да пешачите или да вежбате дома за да бидете активни. Според новата студија, треба редовно да вежбате за време на пандемија, бидејќи исто така може да ви помогне да ја надминете инфекцијата со коронавирус. Истражувачите од Универзитетот во Тексас откриле дека вежбите го зголемуваат производството на имунолошки клетки во коските кои се борат против инфекциите. Ова се лимфоцити кои помагаат во борбата против патогените микроорганизми. Лимфоцитите стимулираат имунолошки одговор на инфекција, без разлика дали станува збор за нов коронавирус, бактерија или некој друг вид на патоген што го напаѓа телото.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris