Добивте вакцина против корона вирус, а немате антитела? Експертите објаснуваат кога тоа се случува!

1 март, 2021
tan2020-6-5161322431-460x0

Тестот за антитела треба да се направи во различно време по приемот на целосната доза на вакцината, во зависност од тоа која вакцина сте ја примиле, велат експертите.

Вакцините за корона вирус достапни во Србија штитат од потешки форми на ковид-19, но стапката и количината на антитела не се произведуваат подеднакво по приемот на вакцините Пфајзер / Бајонтек, Спутник V, Оксфорд и Синофарм.

Овие параметри се директно поврзани со состојбата на организмот, односно зависат од имунолошкиот одговор.

Како што објасни д-р Даница Чујиќ од Институтот за примена на нуклеарна енергија (ИНЕП) за Блиц, антителата се создаваат како одговор на нашиот организам за контакт со микроорганизми на два начина – по претходна инфекција или вакцинација.

Нашиот имунолошки систем се бори со патогени со различни механизми, а производството на антитела е еден од тие механизми – вели д-р Чујиќ

Кај луѓето кои немаат хронично заболување или не се на имуносупресивна терапија, антителата се развиваат по приемот на вакцината, слично на болеста. Кај луѓето кои претходно не биле во контакт со вирусот, присуството на антитела покажува дека вакцината била ефикасна. Кај луѓето кои претходно имале ковид-19, нивото на антитела по вакцинацијата се зголемува, слично како кога овие луѓе повторно би имале контакт со вирусот.

Целта на вакцината за корона вирус е да го започне нашиот имунолошки систем и да создаде одбрана од патогени, но не и да доведе до развој на болеста. Антитела се развиваат и кај лица кои имале асимптоматски ковид- 19.

Во зависност од дизајнот на вакцината, имунолошкиот одговор се генерира со различни стапки. Врз основа на претходното искуство, забележано е дека антителата се развиваат најрано по администрацијата на вакцината Пфајзер / Бајонтек.

На иницирањето на имунолошкиот одговор влијаат и индивидуалните фактори, односно секоја личност реагира на свој начин. Истото се случува кога ќе дојдете во контакт со вирус. Некои се разболуваат, а други не, некои имаат лесна клиничка слика, а некои бараат третман во болница. Затоа, не може да се генерализира кога точно се појавуваат антитела кон одредена вакцина и кои се вредностите што треба да обезбедат 100% заштита од вирусот – објаснува д-р Чујиќ.

Кои антитела се тестираат

Количината на антитела по приемот на втората доза на вакцината се одредува со тест. ИНЕП разви свои тестови ЕЛИСА за определување на IgG и IgM антитела на вирусот САРС-КоВ-2 и е првата лабораторија во Србија што воведе серолошко тестирање за ковид-19, односно определување на антитела кон вирусот САРС-КоВ-2. Постојат голем број тестови на пазарот, кои се разликуваат во тоа кои се откриваат антитела на вирусни протеини и во кои се изразуваат резултатите.

Кога е најдобро да се направи тест

-Бидејќи во моментов не постои универзален стандард за анти-САРС-Ков-2 IgG антитела, резултатите од различните тестови се изразени во различни единици и е бесмислено да се споредуваат резултатите добиени на различни места. Секој резултат што се смета за позитивен укажува на антитела во крвта на лицето кои обезбедуваат заштита од вирусот.

Улогата на Т-клетките

Она што се задржува цело време за време на епидемијата е важноста на Т-клетките, кои се клетки на имунолошкиот систем кои играат улога во создавањето на долготраен имунитет.

-Кај лица кои имаат агамаглобулинемија, т.е. немаат можност за синтеза на антитела, покажано е дека тие можат успешно да се справат со инфекцијата со ковид -19, што се припишува на одговорот на Т-клетките. Овие клетки придонесуваат за антивирусна заштита со различни механизми, а тековните истражувања ќе ни обезбедат дополнителни информации за влијанието на вакцината врз одговорот на Т-клетките и за долгорочниот заштитен ефект на ковид-19 – вели д-р Даница Чујиќ.

Може ли некое лице да не развие антитела?

Епидемиологот и член на кризниот штаб проф. Д-р Бранислав Тиодоровиќ објасни дека нивото на стекната заштита зависи и од состојбата на организмот. Така, млад и здрав организам ќе создаде повисоки нивоа на антитела, додека оние кои веќе имаат ослабен имунитет првично развиваат помала заштита, но вакцината сигурно ги штити од тешка клиничка слика, од одење во болница и компликации.

На прашањето дали постои можност некој воопшто да не развие антитела, д-р Чујиќ вели:

-Кај повеќето имунокомпетентни лица, производството на антитела не е вознемирено и антителата можат да се откријат во крвта на имунизираната личност. Кај некои луѓе, антителата се произведуваат побавно, затоа негативниот тест обично е присутен ако се тестира рано. Затоа, се препорачува да се утврди антителото две до три недели по приемот на втората доза на вакцината.

Колку трае имунитетот?

По приемот на втората доза на вакцина, многумина ќе сакаат да направат тест за антитела.

Антителата кои се создаваат по вакцинацијата се исти како и кога се лекуваме со ковид-19. Како и досега кај повеќето од оние кои биле третирани со ковид-19, присуството на антитела може да се открие неколку месеци по болеста, се очекува дека креираниот имунитет ќе трае најмалку една година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris