Докторите ги разменија мислењата: Сода бикарбона посилна од карцином?! Кој доктор е во право?

8 февруари, 2021
shutterstock_327177479_400x0

Се чини дека позадината е верувањето дека сода бикарбоната ја регулира pH вредноста на крвта, создавајќи основна средина и покрај киселата средина, за која се вели дека е основа за развој на болеста.

Поради незнаење, беспомошност, недостаток на соодветен лек, поради толку многу, многумина сода бикарбоната ја сметаат за спас и за најсериозните болести. Потоа, малку по малку, слушаме дека помага и при карцином, па дури и се случува лекарите да кажат нешто такво.

Пулмологот проф. Д-р Бранимир Несторовиќ во една ТВ-емисија спомена сода бикарбона како лек против рак, а претходно рече и дека содата помага при автоимуни заболувања. Ова дополнително ги поттикна надежите на оние кои во голема мера веруваат дека сода бикарбоната е семоќна, па дури и посилна од ракот. Позадината, се чини, е верување дека сода бикарбоната ја регулира pH вредноста на крвта, создавајќи основна средина и покрај киселата, за која велат дека е основа за развој на болеста.


Дали има вистина во приказната за проф. Д-р Владимир Ковчин, интернист онколог.

Тоа не е ниту официјален метод ниту тестиран метод. Нема многу докази дека е направена темелна студија за тоа дали сода помага при рак “.


Лекарот вели дека сода бикарбона се користела за ублажување на непријатноста од зголемена киселост на желудникот, но дека и денес е застарена. Затоа забележува дека приказната за сода бикарбона и третман со рак може да се најде само на Интернет.

И, од каде всушност доаѓа верувањето дека сода може да биде лек за рак?

Веројатно е поврзано со pH вредноста на крвта. Сепак, за да ја промените pH вредноста на крвта, не можете да земете нешто преку уста, бидејќи сето тоа минува низ стомакот. На пример, сода бикарбона што ја земате во устата поминува низ стомакот и се неутрализира со киселина во стомакот. Затоа, за да ја промените pH вредноста на крвта, треба да земете нешто венско. И бикарбонатите како електролити се додаваат во некои случаи интравенски, но тоа е строго контролирано во метаболичките единици кога е потребно. Затоа сето ова нема логика, а во големи количини може да биде штетно “, вели докторот.

Затоа, лекарот забележува дека нема потреба да се лекувате преку Интернет.

„Разговарајте со вашите лекари дури и за таканаречените глупави теми. Подобро е – лекарот да ви објасни дали нешто е штетно или можеби корисно, но никогаш не треба да слушате празни приказни, влијанија и реклами од Интернет “, вели нашиот соговорник.


Може да ја загрози формалната терапија

Тој исто така предупредува дека самостојното пробање може да биде штетно по класичен третман.

„Многу луѓе губат многу време обидувајќи се да се излечат на алтернативни начини и да го одложат лекувањето на официјалната медицина. Откако ќе дојдат на лекар, веќе е доцна, болеста напредуваше и шансите да се направи нешто се многу мали. Тогаш тие влегуваат во ситуација да не можат да добијат ништо од официјалната терапија бидејќи општата состојба на пациентот е толку лоша што не можеме да сториме ништо “.


Лекарот има уште една порака за сите оние кои, и покрај сè, се убедени дека сода и слични работи ги решаваат најсериозните болести.


Кога споменувам нешто слично, ги прашувам дали познавате некој што е излечен. Тие секогаш велат дека не знаат, но дека слушнале од некој таму дека и тие знаеле. Тогаш велам – дај ми еден што е – да видиме, можеби вреди да се зборува. Но, такво нешто не постои “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi