Еве што точно ќе се случи со вашето тело кога ќе престанете да пушите

2 март, 2021
пуши

Секоја цигара што ја пушите ослободува илјадници штетни хемикалии во вашето тело. Иако луѓето мислат дека пушењето влијае само на нивните бели дробови, вистина е дека тоа има негативен ефект и на многу други делови од телото, вклучително и на виталните органи, како што е срцето.

Сепак, никогаш не е доцна да се фрлаат цигари. Телото ќе го започне процесот на опоравување само неколку часа по последната пушена цигара. Healthline ги наведе здравствените придобивки што ќе ги доживеете во различните фази на откажување од пушење.

20 минути по последната пушена цигара
Во првите 20 минути, крвниот притисок и пулсот ќе почнат да се враќаат во нормала. Влакната во бронхијалните цевки ќе започнат да работат поефикасно затоа што повеќе не се изложени на чад. Ова ќе им користи на белите дробови и ќе помогне да се намали ризикот од инфекција.

8 часа по последната пушена цигара
Потребни се само осум часа за нивото на јаглерод моноксид да се врати во нормала. Намалувањето ќе го зголеми нивото на кислород во крвта. Тоа им помага на здравјето на ткивата и крвните садови.

24 часа по последната пушена цигара
За само 24 часа, ризикот од срцев удар ќе биде значително намален, а повисокото ниво на кислород ќе му помогне на срцето да функционира правилно. Во овој момент, нивото на никотин во крвотокот драстично опадна.

2 дена по последната пушена цигара
Потребни се 48 часа за да започнат да растат нервните завршетоци оштетени од пушењето. Сетилата ќе функционираат подобро, така што луѓето во оваа фаза често имаат подобро чувство за мирис и вкус.

3 дена по последната пушена цигара
По 72 часа од последната испушена цигара, полесно е да се дише. Бронхијалните цевки почнуваат да се релаксираат и да се отвораат повеќе. Исто така, капацитетот на белите дробови се зголемува по три дена, така што ќе можете да внесувате повеќе воздух.

Една недела од последната цигара
Седумдневната пресвртница е важна за физичкото здравје, но исто така и голем ментален поттик. Пушачите кои преживуваат 7 дена без цигара имаат 9 пати поголема веројатност успешно да се откажат од пушењето засекогаш.

2 недели по последната пушена цигара
По 14 дена без цигара ќе забележите дека полесно дишете и одите. Ова се должи на подобрената циркулација и оксигенацијата. Според Универзитетот во Мичиген, функцијата на белите дробови се зголемува дури за 30 проценти приближно 2 недели по престанокот на пушењето.

Еден месец по последната цигара
Во оваа фаза ќе доживеете зголемени нивоа на енергија. Треба да се намалат некои понегативни несакани ефекти од пушењето. На пример, тешкотии при дишењето додека вежбате.

Влакната на белите дробови ќе почнат да растат повторно и ќе спречат прекумерна акумулација на слуз и ќе заштитат од бактериски инфекции.

3 месеци по последната цигара
3 месеци по откажување од пушење кај жени ги подобрува шансите за зачнување и го намалува ризикот од предвремено породување.

6 месеци по последната цигара
Половина година по откажувањето од пушењето веројатно нема да почувствувате потреба да запалите цигара после стресен настан. Исто така, ќе кашлате помалку слуз.

Една година од последната цигара
365 дена по прекинот на пушењето, капацитетот и функцијата на белите дробови ќе бидат значително подобрени. Ќе дишете полесно и помалку ќе кашлате.

3 години после последната цигара
Потребни се три години непушење за да се намали веројатноста за срцев удар на ниво кое исто така постои кај непушачите.

5 години по последната цигара
Истражувањето спроведено од Универзитетот во Северна Каролина сугерира дека по пет години без цигари, ризикот од смрт од рак на белите дробови опаѓа за половина.

10 години по последната цигара
Деценија без пушење значи дека ризикот од смрт од рак на белите дробови е намален на ниво што постои и за непушачите. Клетките кои некогаш биле преканцерозни, сега се заменети со здрави. Покрај намалувањето на ризикот од рак на белите дробови, опасен е и ризик од развој на болести поврзани со пушењето.

15 години по последната цигара
15 години без цигари е огромна пресвртница затоа што тогаш ризикот од срцев и мозочен удар се намалува на исто ниво како кај личност која никогаш не пушела.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi