Јапонски лекар кој живееше 105 години ја откри тајната на долговечноста

16 април, 2021
drhinohara.inside.1200x776

Јапонскиот лекар Шигеаки Хинохара (1911-2017) веруваше дека енергијата му дава радост на телото, а не спиење или диета.

Почина на 106 години. До својата смрт, тој активно работеше грижејќи се за своите пациенти.

Тој разумно не ги комбинираше работата и приватниот живот. Тој дури и не спиеше доволно. Работел 18 часа на ден, седум дена во неделата. Сепак, тој даде некои животни правила:

„Енергијата доаѓа кога се чувствувате добро, не ако јадете или спиете доволно. Не вознемирувајте го вашето тело со правила како пауза за ручек или попладневна пауза. Дали се сеќавате ли како изгледаше сето тоа кога бевме деца? Не сакавме да јадеме или да спиеме. Ние се грижевме само за играта “.

Хинохара веруваше дека возрасните мора да се однесуваат како деца.

„Ако сакате да живеете долго, грижете се за телесната тежина“, е друго правило.

„Нема потреба да се пензионирам. Но, ако навистина морате и чувствувате потреба, нека помине долго после 65-та година од животот “, тврди Хинохара.

Според него, музиката и терапијата со животни им помагаат на пациентите повеќе отколку што лекарите можат да замислат.

„Болката е прилично мистичен феномен и единствениот начин да се заборави е да се забавуваме. Болниците треба да водат сметка да им ја вратат насмевката на лицата на пациентите. Во нашата болница имаме часови по музика, терапија со животни и уметност “, рече докторот.

„Само науката не може да му помогне на човекот. Секоја личност е единствена, а исто така и нивната болест. Нашите болести се поврзани со срцето. За да разбереме зошто некое лице е болно и да му помогнеме, потребна ни е музика и уметност, а не само медицина “, заклучи Хинохара.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi