Како педијатарот Ернест Моро спаси животи на милиони деца со обична супа од морков

4 март, 2021
208337_moro1904_ls

Педијатарот Ернест Моро е роден пред 145 години. Благодарение на него, обичната супа од морков спаси илјадници животи. Стана можно да се дијагностицира церебрална парализа, да се детектираат лактобацили, а во нашата земја овој великан остана речиси анонимен.

Застрашувачки е да се мисли дека само пред еден век, просечниот животен век на човекот бил половина од денешниот. Ова, се разбира, не значи дека нашите предци живееле 35-40 години и починале од старост. Во тоа време, имаше висока стапка на смртност кај новороденчињата. Не беше доволно да се роди дете, потребно беше да се нахрани тоа дете. Пред 142 години се роди човек кој ја олесни таа задача – педијатарот Ернест Моро. Роден е во 1874 година во Љубљана, која тогаш беше дел од Австро-унгарската империја. Ернест студирал во Грац, Австрија. Во 1899 година, докторирал медицина во САД и Велика Британија, а во 1901 и 1902 година работел со големиот Теодор Ешерих, кој ја открил бактеријата Ешерихија коли.

Во 1906 година специјализирал педијатрија во Минхен, а две години подоцна станал професор. Токму во 1908 година го открил најважното откритие, што можело да се објасни само еден век подоцна. За време на тие години, многу деца починаа од дијареја. Моро го смисли наједноставниот лек, благодарение на што смртноста кај децата се намали за половина. Тоа беше обична супа од морков.

Рецепт: Еден килограм моркови се чисти и сецка, се става во литар вода и се зачинува со 3 грама сол. Потоа варете додека сè не се намали на волумен од 1 литар. Само во 2002 година, стана јасно дека киселите олигосахариди формирани во оваа супа, кои влегуваат во растворот од морков, спречуваат бактериите да се врзат за цревната лигавица. Друга студија покажа дека благодарение на овие својства, супата дури лечи дијареја предизвикана од бактерии отпорни на антибиотици.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris