Кога станува збор за биолошко стареење, се чини дека телото ја менува брзината три пати во текот на нашиот живот, сугерира студија од 2019 година – на 34, 60 и 78 години

4 мај, 2021
shutterstock_1028141638

Со други зборови, постојат докази дека стареењето не е еден долг, континуиран процес што се движи со иста брзина во текот на нашите животи. Наодите можат да ни помогнат да научиме повеќе за тоа како човечките тела почнуваат да се влошуваат како што старееме и како може да се третираат болести специфични за возраста, вклучително Алцхајмерова или кардиоваскуларна болест, пишува Science Alert.

Тимот ги анализирал податоците од крвната плазма на 4.263 лица на возраст од 18 до 95 години, разгледувајќи ги нивоата на околу 3.000 различни протеини кои се движат низ овие биолошки системи и делуваат како слика на она што се случува во организмот: од тоа, 1.379 почнале да варираат со возраста.

Иако овие нивоа на протеини честопати остануваат релативно константни, истражувачите откриле дека се случиле големи поместувања при читањето на повеќе протеини во помладата зрелост (34 години), доцна средна возраст (60 години) и старост (78 години).

Зошто се случува ова?

Зошто и како се случува ова сè уште не е јасно. Но, ако протеините можат да се следат до нивните извори, тоа може да му овозможи на лекарот да ве предупреди, на пример, дека црниот дроб старее побрзо од црниот дроб на просечна личност. Исто така, ја нагласува врската помеѓу стареењето и крвта, нешто што беше забележано во претходните студии.

„Веќе долго време знаеме дека мерењето на одредени протеини во крвта може да обезбеди информации за здравјето на една личност – на пример, липопротеините за кардиоваскуларното здравје“, изјави неврологот Тони Вис-Корај од Центарот за истражување на болести на Алцхајмер во Стенфорд (АДРЦ) во тоа време. Но, додава тој, не беше земено предвид дека толку многу различни нивоа на протеини, околу една третина од сите испитани, значително се менуваат со возраста.

Истражувачите беа во можност да воспостават систем според кој може да се користи мешавина од 373 избрани протеини во крвта за точно да се предвиди нечија возраст, која се движи од околу три години. Интересно е што кога системот не успева да предвиди премногу мала возраст, испитаникот обично е многу здрав за неговата возраст.

Мажите и жените различно стареат  

Друг наод од студијата дава повеќе докази дека мажите и жените различно стареат. Од 1379 протеини кои се утврдиле дека се менуваат со возраста, 895 (скоро две третини) биле значително попредвидливи за едниот пол во споредба со другиот.

Ова се уште се рани наоди – истражувачите велат дека било која клиничка примена би била остварена дури за пет до десет години – и ќе треба многу повеќе работа за да се разбере како сите овие протеини се обележувачи на стареење и дали тие навистина придонесуваат за тоа. Сепак, тоа ја зголемува можноста еден ден да направите крвен тест што може да измери колку добро стареете, барем на клеточно ниво.

Колку повеќе знаеме како старееме, толку повеќе можеме да сториме за да се спротивставиме. Ова може да ни обезбеди информации за тоа што да пиеме и да јадеме, што потенцијално може да додаде неколку години живот и кои третмани се соодветни за да се избегнат некои од најлошите проблеми во староста.

„Идеално, би можеле да знаете дека скоро сè што земате или правите влијае на вашата физиолошка возраст“, ​​рече Вајс-Кореј.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi