Која е разликата меѓу ковид 19 и сезонска алергија?

7 март, 2021
2485715_stockphotoillupsetindiangirlholdingpapertissueblowingrunningnosesneezinginhandkerchiefgotflu1606121233_ls

Алергиите можат да бидат придружени со течење или затнат нос, гребење во грлото и кашлица предизвикана од коронавирус. Сега секој симптом ги потсетува луѓето на ковид, без разлика дали станува збор за кашлица или течење на носот, но не е

Еве како да разликувате сезонска алергија од коронавирус:

Бидете сигурни дека имате температура. Алергиите сами по себе не треба да бидат придружени со треска. Како работат вашите сетила? Се верува дека губење на вкус и мирис е симптом на ковид 19, што не е карактеристика на алергии.

Чешање на очите

Алергиите често предизвикуваат чешање, насолзени и црвени очи. Ковид 19 не е поврзан со овие типови на симптоми на алергиски конјунктивитис. Размислете за историјата на алергии Многу страдаат од алергија имаат претходна историја на сезонски алергии. Значи, ако дрвјата или други растенија што ви создаваат проблеми веќе започнале да цветаат и сте имале историја на алергии, веројатно тоа е случај.

Дали лековите за алергија делуваат? Ако вашиот нос е затнат, проверете дали се чувствувате подобро со земање на пропишан антихистамин. Типично со алергии, ќе почувствувате одредено подобрување на симптомите во рок од еден час по земањето на овие лекови, што не е случај со коронавирусот.

virus, bolest, kijavica
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris