Корона вирус и наука: Некои вакцини против Ковид-19 го намалуваат ризикот од потешка форма за 80 проценти!

2 март, 2021
_116867257_hi065587233

Велика Британија наскоро „целосно ќе се промени“ – научници од државните институции ветуваат успех на вакцините.

Само една доза AstraZeneka или Pfizer / Biontek ги намалува шансите за потреба од хоспитализација за 80 проценти поради потешката форма на Ковид-19, според анализата на британските научници.

Според анализата на Податоците за јавно здравје во Англија, ефектот на вакцината започнува три до четири недели по првата доза.

Научниците проучувале податоци за Британци постари од 80 години кои биле меѓу првите вакцинирани.

Научниците од државните институции во Велика Британија ги пофалија резултатите од анализата, проценувајќи дека земјата наскоро „целосно ќе се промени“.

Од почетокот на имунизацијата, повеќе од 20 милиони луѓе во Велика Британија ја примија првата доза на вакцина, што е повеќе од една третина од возрасната популација.

Сепак, експертите посочуваат дека е потребно да се примат двете дози за да се добие имунитет.

Слични откритија беа објавени минатата недела од здравствени институции во Шкотска, опишувајќи ги како „спектакуларни“.

Британскиот секретар за здравство Мет Хенкок оцени дека резултатите што вакцинацијата ги дава досега оставаат „силен впечаток“.

„Можеби овие податоци објаснуваат зошто бројот на нови случаи на Ковид-19 кај оние над 80-годишна возраст падна толку многу што може да се изрази со едноцифрени во последните неколку недели“, додаде тој.

Влијание врз реалниот живот

Според најновиот дневен пресек од 1 март, во Велика Британија, 104 лица починале во рок од 28 дена откако биле позитивни на тестот за корона вирус.

Вкупниот број на оние кои починале 28 дена по инфекцијата од почетокот на пандемијата е 122.958.

Професорот Џонатан Ван-Там, заменик директор на Институтот за јавно здравје во Англија, смета дека идејата за вакцинирање на постари лица со AstraZeneka е „очигледно веќе спречена“, бидејќи некои европски земји не ја даваат оваа вакцина на луѓе над 65 години, сите заради резултатите од клиничките испитувања на помладата популација.

Дали вакцините се ефикасни против новите соеви на корона вирус? Дали ќе патуваме само со „вакцина пасоши“?

Вакцината за корона вирус пристигнува во една доза.

Тој смета дека одлуката на владата да вакцинира само помлади луѓе со AstraZeneka „не држи вода“ и додава дека другите земји веројатно би биле позаинтересирани за оваа вакцина доколку имале повеќе податоци за текот на вакцинацијата во Велика Британија.

„Овие резултати покажуваат дека ако сме трпеливи, за неколку месеци ќе живееме друг живот“, додаде тој.

Во меѓувреме, Франција го поправи својот став и одлучи да дозволи вакцинирање на лица над 65 години со вакцината AstraZeneka.

Во овој момент, треба да се соберат повеќе докази за да се утврди дали AstraZeneka работи на бразилската варијанта на корона која исто така е регистрирана во Велика Британија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris