Корона вирусот нема сезонски карактер: Докторка објаснува дали може да се предвидат мутации

5 јуни, 2021
virus-49375531280-830x0

– Времето е убаво, но нема релаксација затоа што, верувам, уште долго ќе зборуваме за ковид – рече докторката

Вирусот забави, убавото време привлече голем број луѓе надвор, но сепак е неопходна претпазливост, како и почитување на епидемиолошките мерки за да не се повторат сликите од декември и март оваа година, рече Весна Миољевиќ, директорка на Болничкиот оддел за епидемиологија при Универзитетскиот клинички центар на Србија.

Весна Миољевиќ изјави дека ако ги споредиме март и април, кога секое трето лице било тестирано позитивно, а сега само два проценти од испитаните граѓани се позитивни, тоа секако дава надеж.

– Секако дека сите го чекавме овој момент, но мора да бидеме внимателни. Времето е убаво, но нема релаксација бидејќи, верувам, уште долго ќе зборуваме за ковид – изјави докторката за РТС.

Како што вели таа, постои страв, особено кај здравствените работници, бидејќи тие поминаа низ многу тежок период кога имавме голем број на заболени.

– Апелот е да се продолжи со носење маски, особено во јавниот превоз, и да не се дава простор вирусот да помине од асимптоматски пациенти на чувствителни лица – истакна директорката на Болничката епидемиолошка служба на КЦС.

Вирусот нема сезонски карактер

Зборувајќи за досегашниот тек на пандемијата, таа вели дека најмногу се изненадила што вирусот нема сезонски карактер.

– Тоа би било многу подобро затоа што тогаш би можеле да очекуваме зголемување на бројот на пациенти во одреден период од годината. Мутациите се во природата на вирусот, денес веќе ги имаме бразилскиот, британскиот и индискиот вид, што е т.н. двоен мутант, и е најзагрижувачки затоа треба внимателно се следи – објасни д-р Миољевиќ.

Д-р Миољевиќ објаснува како тоа изгледа во пракса на примерот на британскиот вид, кој сега претежно доминира во овој дел на Европа.

– Минатата година имавме ситуација кога имавме едно или две болни лица во семејството, а со појавата на британскиот вид, цели семејства се разболеа. Исто така, голем број млади се разболеа, дури и со потешка клиничка слика – изјави Миољевиќ.

Вакцинацијата е најважната мерка за спречување на ширење на вирусот.

– Вакцинацијата несомнено влијаеше на намалувањето на бројот на пациенти и важно е што повеќе млади да се вакцинираат. Сè уште имаме пациенти на апарати за дишење, луѓето сè уште умираат. Кога имате епидемија, секако е важно да вакцинирате што е можно повеќе за да го зајакнете колективниот имунитет – рече директорката на Службата за епидемиологија на болницата на Универзитетскиот клинички центар на Србија, Весна Миољевиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi