МНОГУ ОПАСНА НАВИКА Сушење алишта на радијаторот? Еве неколку здравствени причини да престанете да го правите тоа веднаш!

16 февруари, 2021
shutterstock_1196238214_1000x0

Испарувањето на детергентите и омекнувачите на ткаенини, кои се јавуваат поради сушење облека на радијаторите, предизвикува зголемен ризик од алергени, а со тоа и алергии.

Експертите велат дека секогаш треба да чувате сад со вода покрај радијаторот, бидејќи во спротивно воздухот се суши, а тоа негативно влијае на мукозната мембрана на органите за дишење, која станува толку сува што привлекува разни алергени и причини за разни инфекции.

Исто така, се покажа дека сушењето облека во становите го зголемува нивото на влажност за 30 проценти и дека тоа повлекува зголемен ризик од астма и алергии, на кои особено се изложени најмладите.

И покрај предупредувањето на експертите да најдат алтернативен начин за сушење облека, дури 87 проценти од домаќинствата во Глазгов, каде што беше спроведена студија, не се откажуваат од стариот метод.

Grejanj, radijator

Фактот дека три четвртини од сто испитани домови имале влага и зголемена концентрација на мувла, покажува дека старите навики мора да се променат.

Симптомите на респираторна инфекција се бројни – кашлање, хроничен замор, иритација на очите, грлото и кожата, главоболка или гадење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi