Недостаток на ВИТАМИН Д може да доведе до сериозни здравствени проблеми: Еве кои 10 намирници ќе го надокнадат!

31 август, 2021
299925_shutterstock-534827887_ff

Честопати, недостатокот на изложување на сонце, брзата храна и модерниот начин на живот може да не натера да се чувствуваме летаргични, уморни, безволни, и ако со тест на крвта се покаже дека немаме доволно витамин Д, со текот на годините можеме да бидеме сведоци на сериозно загрозено здравје.

За здраво тело и дух, лекарите препорачуваат да бидете изложени на сонце барем половина час дневно во текот на летните месеци, а во текот на зимата овој витамин можете да го земате преку храна и додатоци.

Можете да уживате во оваа храна и да бидете сигурни дека сте го надокнадиле дефицитот:

  1. Риба
  2. Целосни млечни производи
  3. Говедски црн дроб
  4. Млеко од соја
  5. Јагула
  6. Рибино масло
  7. Печурки
  8. Козјо сирење
  9. Исцеден портокал
  10. Лосос
losos

Витаминот Д е растворлив само во масна средина, така што јадењето храна богата со маснотии ќе придонесе за подобра апсорпција на овој витамин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi