НЕКОИ ЌЕ ИМААТ ТРАЈНИ ПОСЛЕДИЦИ: Какви промени се случуваат во нашето тело по една година работа од дома?

2 март, 2021
171353_pexels-olia-danilevich-4974914_f

Работата од дома, од удобен кревет, можеби звучи привлечно, но кога правите канцеларија од душек, ризикувате да „соберете“ сериозни здравствени проблеми – физички и психички.

За многу луѓе, работата од дома е еквивалентна на работа во кревет. Наместо да стануваме од кревет, да се облекуваме и да одиме на работа, доволно е да одиме во тоалет, да се измиеме, да земеме лаптоп и да се вратиме под топлото ќебе.

Според последните истражувања, изненадувачки голем број млади луѓе ја завршија својата работа во кревет за време на пандемијата, што доведува до здравствени проблеми.

Дури и ако не ги забележите сега, несаканите ефекти од овој начин на работа можат да бидат трајни и да се појават подоцна во животот, пренесува порталот Daily Dose of Beauty.

Експертите велат дека, без оглед дали имате можност да избегнете работа во кревет или не, тоа секако не е добро за вашето тело бидејќи е многу важно да ја смените вашата позиција. Вратот, грбот и колковите се натоварени кога сте на мека површина.

Младите имаат поголема веројатност да станат жртви на овие навики затоа што можеби не ги чувствуваат веднаш. Во зависност од тоа каков начин на живот водите – зависи и од тоа колкава штета ќе има кога ќе остарите.
Сè е подобро од продолжување на лошите навики! Значи, секогаш кога можеш – застани!

Кога работите надвор од кревет една година, не го уништувате само вашето тело. Тоа негативно влијае на вашата продуктивност и навики на спиење.

  • Обично препорачуваме да го користите креветот за три работи – спиење, секс и кога сте болни. И тоа е тоа – и рече на Рејчел Салас, невролог и експерт за спиење од универзитетот Џонс Хопкинс во Мериленд.
  • Колку повеќе гледате телевизија во кревет, играте видео игри и спиете помалку, вашиот мозок учи дека е во ред да направите каква било активност во кревет – додава таа.

Хигиената на спиењето е во суштина најдобра практика поврзана со останување во кревет. На пример, носењето пижами навечер е добра хигиена за спиење затоа што му кажува на телото дека е време да се исклучи.

Од друга страна, користењето телефон или испраќање е-пошта во кревет е лоша хигиена за спиење.

Значи, ако ставите компјутер, телефон, „Зум“, „Слаб“ и сè што ве охрабрува да го одржувате екранот вклучен, вашиот мозок и тело престануваат да го поврзуваат креветот за одмор.

И тоа е причината зошто пандемијата нè доведе до „коронасомнија“, додава Салас алудирајќи на глобалниот скок на проблеми со несоница и нарушувања на спиењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris