Неколку причини зошто е ЗДРАВО да земате лажица маслиново масло секое утро на празен стомак

7 март, 2021
Maslinovo-ulje

Повеќето од нас користат маслиново масло во исхраната, за готвење или за салати. Но, ќе се изненадите колку позитивно дејство има ова масло ако го пиеме на празен стомак наутро.

Експертите издвојуваат позитивни ефекти на маслиновото масло:

Позитивно влијае на кожата

Маслиновото масло е основна состојка во многу козметички производи и може да има корист и за вашата кожа. Ако редовно консумирате маслиново масло, кожата ќе стане мазна, црвенилото и отокот ќе се намалат, а лицето ќе остане без брчки подолго.

Маслиновото масло има моќни антибактериски својства и служи како природно средство за дезинфекција.

Помага при слабеење

Многу биолози и лекари препорачуваат таканаречена медитеранска диета богата со маслиново масло, што позитивно влијае на слабеењето. Повеќе од 180 луѓе учествуваа во експериментот и сите покажаа дека маслиновото масло им помага да ослабат.

Позитивно влијае на мозокот

Редовната потрошувачка на маслиново масло помага да се отстранат штетните наслаги во внатрешноста на мозочните клетки кои предизвикуваат Алцхајмерова болест. Луѓето кои редовно јадат маслиново масло имаат подобра меморија од оние кои не го консумираат.

Зајакнување на коските

Состојките во маслиновото масло можат да им помогнат на луѓето кои страдаат од ревматоиден артритис, особено ако се земаат во комбинација со рибино масло и друга храна богата со омега-3 масни киселини. Соединенијата што се наоѓаат во екстра девственото маслиново масло ја подобруваат јачината на коските, ја неутрализираат болката во зглобовите и утринската вкочанетост предизвикана од артритис.

Го намалува воспалението

Редовната употреба на маслиново масло, како и друга храна богата со омега-3 масни киселини, го намалува воспалението во телото и превентивно влијае на различните состојби на организмот предизвикани од воспаление.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris