Новите студии го потврдуваат она од што многумина се плашеа: Вакцините не се толку ефикасни против новите мутации на корона вирусот!

31 јануари, 2021
b50bfbc9-a518-4446-940c-95c775cfc0cd_w408_r1_s

И покрај послабата ефикасност против новите варијанти на корона вирусот, научниците истакнуваат дека вакцините остануваат ефикасен начин за борба против пандемијата.

Податоците од клиничките испитувања на две вакцини против КОВИД-19 покажуваат дека јужноафриканската варијанта на корона вирус ја намалува нивната ефикасност во заштитата од болеста, нагласувајќи ја потребата да се вакцинираат голем број луѓе што е можно поскоро, предупредуваат научниците.

Вакцините од „Novavax Inc“ и „Johnson&Johnson“ се оценети како важно оружје на иднината во намалувањето на бројот на смртни случаи и хоспитализации во пандемија што зарази повеќе од 101 милиони луѓе ширум светот и однесе животи на два милиони.

Сепак, овие вакцини се значително помалку ефикасни во спречувањето на КОВИД-19 кај субјектите во Јужна Африка каде се прошири оваа позаразна верзија на вирусот во споредба со земјите каде мутацијата сè уште е ретка, според првичните податоци објавени од фармацевтски компании.


Очигледно, мутациите влијаат врз падот на ефикасноста на вакцините, изјави д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести на САД. Јасно е дека ќе се соочиме со предизвици.

Novavax во четвртокот објави дека податоците собрани во половина од студијата покажале дека вакцината е 50% ефикасна во спречување на КОВИД-19 кај луѓето во Јужна Африка.

Во петокот, J&J објави дека единечна доза на вакцина е во просек 66% ефикасна во истражувањето спроведено на три континенти, но разликите меѓу регионите беа големи.

Во САД, каде што првите случаи на мутација на јужноафриканскиот корона вирус беа потврдени само оваа недела, ефективноста достигна 72 проценти, за разлика од Јужна Африка, каде ефективноста беше само 57 проценти. Во Јужна Африка, според новата клиничка студија, новата варијанта позната како Б 1,351 претставува 95% од случаите на ковид.

Втората многу заразна варијанта, најпрво откриена во Велика Британија, а сега потврдена во повеќе од половина од американските држави, е помалку успешна во „бегството“ од вакцината во споредба со јужноафриканската мутација.

Новите откритија отвораат прашања во врска со ефективноста на Pfizer / BioNTech и Moderna против новите варијанти. Овие две вакцини имаа ефикасност од околу 95 проценти во испитувањата спроведени во САД пред појавата на нови варијанти на вирусот во други земји.

Ова сега е друга пандемија, вели д-р Дан Баруш, научник од Медицинскиот факултет на универзитетот Харвард, кој учествуваше во развојот на вакцината J&J.

Баруш вели дека сега има голем број нови варијанти во оптек во Бразил, Јужна Африка, па дури и во САД, меѓу другите, кои се значително поотпорни на антитела што се развиваат за стимулирање на вакцината.

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, изјави дека постои „голема можност“ дека поради појавата на нови варијанти, вакцината ќе стане неефикасна со текот на времето.

Тоа сè уште не е случај… но мислам дека е многу веројатно тоа да се случи еден ден, рече Бурла на Светскиот економски форум. Таа фармацевтска компанија во моментов размислува дали да ја измени вакцината за да се заштити од мутација на Јужна Африка.

Експертите посочуваат дека сите четири вакцини сепак имаат голема вредност во борбата против развојот на тежок Ковид-19.

Целта на играта е да престане да умира, да се спречи болниците да паѓаат во кризи и сите овие вакцини, дури и против јужноафриканската варијанта, се чини дека успеваат во значителна мера, вели д-р Амеш Адалја, експерт за инфективни болести од Џонс Хопкинс Универзитетот.

На пример, вакцината J&J беше успешна во 89 проценти од случаите во спречување на тешки болести во Јужна Африка.

Главниот научник на J&J, д-р Пол Стофелс вели дека тој верува дека Т-клетките на имунитетниот систем играат заштитна улога и можат да помогнат во спречување на тешка форма на болеста.

Фаучи вели дека падот на ефикасноста на вакцините ја потенцира потребата внимателно да се следат новите варијанти и да се забрза вакцинацијата пред да се појават нови поопасни мутации.

Најдобар начин да се спречи понатамошен развој на вирусот е да се спречи неговото размножување, вели Фаучи, „а тоа се постигнува со вакцинирање на луѓето што е можно побрзо“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris