Опасна ГАБИЧНА ИНФЕКЦИЈА ги напаѓа опоравените од КОВИД: Ова се симптомите

28 мај, 2021
Woman washing her hands at the kitchen sink.

Опасна габична инфекција се јавува кај луѓе кои прележале или се опоравуваат од КОВИД, доколку имате некој од овие симптоми, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Мукормикозата е една од најопасните инфекции, која ретко се јавува, а лекарите откриле дека најчесто ги погодува луѓето кои страдале од КОВИД, поради веќе ослабениот имунитет.

Симптоми:

– кашлица

– температура

– главоболка

– затнат нос

– воспаление на синусите

Кожни симптоми:

– плускавци

-црвенило

– оток

-улцери

-херпес

Како се дијагностицира мукормикоза?

Мукормикозата е предизвикана од изложеност на мукормиета, која се наоѓа во лисјата, компостот, почвата и скапаните дрвја.

Луѓето кои имаат мукормикоза често не знаат дека ја имаат. Може да се дијагностицира само откако ќе одите на лекар за инфекција на белите дробови, синуси или кожа. Ако се сомневате на инфекција поради некој од симптомите, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Може ли мукормикозата да предизвика развој на други болести?

Мукормикозата е особено опасна затоа што брзо се шири низ целото тело. Ако не се лекува, инфекцијата може да се прошири на белите дробови или мозокот. Тоа може да предизвика:

– мозочна инфекција

– парализа

– пневмонија

 – напади

– смрт

Како се третира мукормикозата?

Првите чекори во третманот на мукормикоза се примање на интравенски антифунгални лекови и хируршки зафат. Хируршкото утврдување вклучува отсекување на сите заразени ткива. Се покажа дека отстранувањето на заразеното ткиво спречува понатамошно ширење. Ако добро реагирате на терапијата и отстранувањето на ткивото, вашиот лекар веројатно ќе ги отстрани и ќе ви даде орални лекови што треба да ги земате.

Шанси за закрепнување од мукормикоза?

Шансите за закрепнување од мукормикоза во голема мера зависат од раната дијагноза и третманот. Инфекцијата има потенцијал да се шири низ целото тело. Смртта е можна кај овој вид на тешка инфекција. Сепак, мукормикозата е релативно ретка. За да бидете на безбедна страна, лекарот секогаш треба да процени каква било сомнителна форма на инфекција за да исклучи такви сериозни основни причини.

Дали е можно да се спречи инфекцијата со мукормикоза?

Мукормикозата не е заразна, па затоа не можете да ја добиете од заразено лице. Мерките за самопомош се најдобриот начин да се спречи овој вид на инфекција. Ако имате ослабен имунолошки систем, важно е да се заштитите на отворено. Носењето маска додека работите во дворот и превивање на сите рани додека не заздрават, ќе помогне да се спречат габични инфекции.

Голем пораст на оваа габична болест е забележан во Индија, која во моментов се бори со голем број на лица заразени со корона вирус. Според лекарите, оваа болест ги напаѓа луѓето кои прележале или се лекуваат од КОВИД.

Може да размислите да преземете дополнителни мерки на претпазливост во текот на летните и есенските месеци, кога количината на габа во животната средина е зголемена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi