ОВОЈ ВИТАМИН Е ОПАСЕН ДОКОЛКУ СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА Докторка објасни зошто никако не треба да го внесувате!

7 јуни, 2021
img-454387

Клучно е индивидуално да се прилагоди, мора да се утврди лабораториски дефицит, а не да се земаат работите на своја рака.

Д-р Верослава Станковиќ, специјалист за исхрана и фармаколог од Медицинскиот факултет, професорот Јанко Самарџиќ, зборуваа за исхраната по короната, зајакнување на имунитетот, витамини, минерали и грешки што можат да го оштетат здравјето.

Ако сакаме да се вратиме во форма по короната што е можно побрзо, што треба да знаеме?

“Се прави комплетна крвна слика и биохемија, се идентификуваат нарушувањата и дефицитите и се посветува внимание на познатиот Д-димер. Исхраната тука е многу важна, внесот на витамин К се намалува затоа што тој помага во коагулацијата на крвта. Ако се зголеми Д-димерот, го намалуваме зелениот зеленчук и овошјето во договор со лекарот“, рече таа.

“Зголемување на силата и враќање на имунитетот во рамнотежа, сега е сезона на свежо овошје и зеленчук, тие треба да се јадат со високо квалитетни протеини. Токму поради намалената сила, за обновување на сите мускули, срце и имунитет”, рече д-р Станковиќ.

Витамините и минералите не треба да се земаат самостојно, иако со мали количини нема да погрешиме, рече проф. Самарџиќ.

“Исхраната е основа за тоа како ќе го опоравиме телото по секоја тешка акутна инфекција. Периодот на закрепнување бара блага физичка активност, можеби суплементи, но сигурно многу одмор.” Ако земеме витамини во умерени дози, можеби цинк, нема да згрешиме многу, но остатокот бара лабораториска потврда“, рече тој.

Дали суплементите и диетата зависат од последиците и симптомите на сериозноста на клиничката слика?

Последиците од короната можат да бидат различни, а многумина не знаат дека жените дури можат да имаат нарушувања што бараат посета на гинеколог.

“Исто како што имавме различен пристап кон болеста, така имаме и кон закрепнувањето, не е исто за сите по надминување на ковидот. Компликациите се невролошки, срцеви, па дури и гинеколошки, имаме добро закрепнување, но замор и исцрпеност постојат, важно е да се знае дека можат да се решат со витаминско – минерална поддршка. Важно е да се консултирате со невропсихијатар, кардиолог или гинеколог за други симптоми “, рече професорот Самарџиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi