Пролетен замор или сериозни болести ?!

12 мај, 2021
пролетен умор вс озбилни болести

За почеток, треба да видиме како се манифестира овој озлогласен пролетен замор и зошто се појавува.

Штом ќе ги отвориш очите, веќе си уморен, безволен, мрзелив, се влечеш цел ден како претепана мачка, иако надвор времето е убаво. Пролетниот замор е најверојатно е виновникот. Но како да се разликува од посериозен здравствен проблем ?

За почеток, треба да видиме како се манифестира овој озлогласен пролетен замор и зошто се појавува.

„Пролетниот замор е состојба што се јавува како резултат на прилагодување на организмот кон новите временски услови, имајќи предвид дека надворешната температура се зголемува во овој период од годината. Тогаш крвните садови се шират, а со тоа и притисокот паѓа. Последиците се чувство на слабост, чести главоболки, раздразливост, поспаност, пациентите исто така се жалат дека спијат подолго од вообичаеното “, објаснуваат докторите .

Тие велат дека не само што можеме да ја обвиниме промената на временските услови за пролетниот замор, туку и недостатокот на витамини.

„Во зима, ние сме помалку изложени на сончевите зраци, па затоа е многу можно да ни недостасуваат витамини, особено витамин Д, но и витамин Б комплекс и витамин Ц“.

Имено, лекарот вели дека временските услови со монотона диета многу веројатно доведуваат до пролетен замор.

И, како најдобро да се ублажат сите овие заболувања?

„Како прво, со овошје и зеленчук, но и со додатоци – витамини Ц и Д3 и магнезиум. Сето ова се препорачува на пациентите во кои имале корона “, вели докторите.

Тие додаваат дека пролетниот замор не е многу опасен за нас и дека тој поминува со текот на времето, кога ќе се навикнеме на новите временски услови.

Симптоми слични на анемија

Сепак, може да биде многу опасно ако ги измешаме симптомите на пролетен замор со знаците на некој друг посериозен здравствен проблем.

Еве како да разликуваме пролетен замор од поопасно заболување.

„Ако пролетниот замор не го попречува вашето нормално секојдневно функционирање, ако имате нормален сон, тогаш нема причина за тревога. Но, ако потешкотиите се мешаат во вашиот секојдневен живот и ако се појават некои други симптоми, не заборавајте да контактирате со лекар. Анемија, проблеми со хипотироидизам, срцева слабост и некои инфекции, вклучувајќи го и Ковид, се многу чести, слични на пролетниот замор “.

Значи, најдобро ќе се бориме против пролетниот замор со многу течности и витамини, а ако состојбата не се промени и ви пречи да функционирате, одете на лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi