РЕВОЛУЦИЈА ВО СВЕТОТ НА СЛЕБЕЕЊЕТО: Научниците потврдуваат дека експерименталната медицина ги дава истите резултати како и операцијата

14 февруари, 2021
The girl taking measurements of her body, white background

Учесниците кои земале семаглутид изгубиле во просек 14,9 проценти од телесната тежина, а над 30 проценти од учесниците изгубиле повеќе од 20 проценти од телесната тежина.
Дебелината е еден од најголемите здравствени проблеми и предизвици на денешното општество. Нагло се зголеми во последните децении, тешко е да се разбере, а уште потешко е да се третира.

Во прилог на посветеност на промени во животниот стил, како што се вежбање и здрава исхрана, постојат само уште две други опции кои можат да помогнат – баријатриска хирургија и лекови за слабеење. Првиот метод е инвазивен, носи разни ризици и компликации, а лековите не делуваат во секој случај и можат да имаат штетни несакани ефекти.

Сепак, експериментален лек неодамна тестиран од научници може да понуди нова опција за лекување на дебели пациенти.

Ефикасноста е скоро иста како и во работењето
Во студија спроведена на скоро 2.000 дебели возрасни лица од 16 различни земји, учесниците земаа неделна доза на лек наречен семаглутид, кој веќе се користи за лекување на дијабетес тип 2. Контролната група зеде плацебо, и двете групи го сменија начинот на живот дизајниран да промовира губење на тежината.

На крајот од експериментот, учесниците кои земале плацебо изгубиле мала, но клинички незначителна количина килограми, но кај оние кои земале семаглутид, ефектите биле многу изразени.

По 68 недели од приемот на апетит поради различни ефекти врз мозокот, учесниците кои земале семаглутид изгубиле во просек 14,9 проценти од нивната телесна тежина, а над 30 проценти од учесниците изгубиле повеќе од 20 проценти од нивната телесна тежина.

Така, резултатите покажаа дека овој лек е двојно поефикасен од постојните лекови за слабеење, што го прави скоро еднаков во ефективноста со хируршките интервенции.


„Ниту еден друг лек не бил во можност да го произведе ова ниво на губење на тежината, ова е навистина револуција. За прв пат, луѓето можат да ги постигнат истите резултати со лекови што биле можни само со хируршка интервенција “, рече научникот Рејчел Батерхам од Лондонскиот универзитет.

Покрај значителното слабеење, учесниците забележаа подобрувања и во други области, како што се намалување на различните кардиометаболни фактори на ризик и подобар квалитет на живот.

Недостатоци на лекот
И покрај убедливите резултати, употребата на семаглутид за лекување на дебелина има некои недостатоци.

Имено, многу учесници пријавиле умерени несакани ефекти како гадење и дијареја. Иако ваквите симптоми беа привремени, тие беа доволни за скоро 60 учесници да го прекинат третманот, во споредба со само пет од плацебо групата.

Покрај тоа, потребна е една инјекција неделно за да делува лекот, а пациентите претпочитаат орални лекови. Понатаму, сè уште нема податоци за тоа што им се случило на учесниците по завршувањето на студијата и тие престанале да земаат лекови. Едно лице кое било интервјуирано од „Њујорк Тајмс“ открило дека нејзината тежина се зголемила по завршувањето на студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi