СЕГА Е И ОФИЦИЈАЛНО! ДОЛГОТО РАБОТНО ВРЕМЕ УБИВА: Експертите на Светската здравствена организација открија и колку работа е премногу

23 мај, 2021
work-2005640_960_720-660x450

Според Светската здравствена организација (СЗО), долгото работно време убива стотици илјади луѓе годишно, пишува BBC.

Првата глобална студија од ваков вид покажа дека 745 000 луѓе починале во 2016 година од мозочен удар и срцеви заболувања поради долгото работно време.

Истражувањето покажа дека луѓето кои живеат во Југоисточна Азија и Западен Пацифик се најпогодени.

Колку е премногу?

Истражувањата покажаа дека работата од 55 часа или повеќе неделно е поврзана со 35% поголем ризик од мозочен удар и 17% поголем ризик од смрт од срцеви заболувања во споредба со работната недела од 35 до 40 часа.

Студија, спроведена со Меѓународната организација на трудот (МОТ), исто така откри дека скоро три четвртини од оние кои починале од долго работно време биле средовечни или постари мажи.

Честопати смртта се случувала многу подоцна во животот, понекогаш децении подоцна по долга работа.

Пандемијата ја влоши ситуацијата

Иако студијата не го опфаќаше периодот на пандемијата, официјалните лица на СЗО рекоа дека зголемувањето на работата од далеку и економското забавување може да ги зголемат ризиците поврзани со долгото работно време.

„Имаме некои докази што покажуваат дека кога земјите влегуваат во национална блокада, бројот на работни часови се зголемува за околу 10 проценти“, рече техничкиот службеник на СЗО, Френк Пега.

Во извештајот се наведува дека долгото работно време е одговорно за приближно третина од сите болести поврзани со работата, што го прави најголем товар на професионалните болести. СЗО вели дека работодавците сега мора да го земат предвид ова при проценка на здравствените ризици на нивните работници на работа.

Според Пега, ограничувањето на часовите би било корисно за работодавците бидејќи се покажало дека тоа ја зголемува продуктивноста.

„Навистина е паметен избор да не се зголемува работното време во економска криза“, вели Пега.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi