Што точно значи кога велат дека вакцината е ефикасна 72,51 процент?

25 февруари, 2021
644622056036666ea6e17361557649_v4 big

Институтот Синофарм во Вухан денес објави дека нивната вакцина е ефективна 72,51 процент по две дози, што донекаде ги обесхрабри сите оние кои ја примиле или се пријавиле заради тоа што процентот е под Спутник V, АстраЗенека и Фајзер / БионТека.

Со цел да откриеме што навистина значи овој процент, имајќи предвид дека во Србија се дадени милион дози од оваа вакцина, се јавивме кај пулмологот д-р Татјана Радосављевиќ, која самата ја прими оваа вакцина и, како што вели, немаше несакани ефекти. Напротив.

„Овој процент не мора да значи ништо, сè уште е кратко време за конкретна проценка, иако Кина тоа го стори сега на голем примерок. Она што можам да го забележам кај моите пациенти и мојата околина е дека има многу добри ефекти . „Познавам девојче кое се разболе од ковид 19 по првата доза и имаше блага клиничка слика, и 10 дена по таа прва доза имаше висок спектар на IGG антитела“, откри таа.

Според неа, најголем показател за ефикасноста и безбедноста на вакцината е тоа што помина покрај нашата Агенција за лекови и медицински помагала.

„Агенцијата одобри и целосно провери, и колку што знам се користи во Кина од април минатата година и тие не би ја дале ако не беше одобрена порано “, рече пулмологот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi