Словенечки пијалок кој штити од настинка, се пие во март (ВИДЕО)

7 март, 2021
Sbiten. Hot honey drink with herbes and spices. Russian tradition.

Русите направија мешавина од мед и мешавина од лековити билки – кантарион, жалфија, камилица и др. Подоцна, тие почнаа да додаваат зачини како цимет и каранфилче во пијалокот.

Мед, цимет, каранфилче и конзерва како чај или сок. „Збитењ“ стана многу популарен благодарение на големиот број начини на кои се подготвува. Понекогаш се готви многу едноставно, како чај. Во вториот случај, се користи комплицирана технологија на ферментација, која ја претвора набивањето во алкохолен пијалок.

Овој пијалок се консумира и ладен и топол. Во лето, совршено ја гаси жедта, а во зима спасува од настинки и го зајакнува имунитетот.По револуцијата, беше скоро целосно заборавени во Русија. Но, сега интересот за тоа повторно расте како резултат на лековитиот ефект на овој пијалок. Медот и билките, од кои е направен, помагаат при многу здравствени проблеми. Секој може да состави своја мешавина од билки, во согласност со нивниот вкус и болестите што сака да ги излечи.

Как приготовить сбитень? Сибирский рецепт! Экстракт – что это? – YouTube

Медицински својства на пијалокот: Медот задржува многу витамини и минерали, лечи анемија, ја зајакнува отпорноста кон вируси. Нането го подобрува варењето на храната. Жалфијата има природни својства на антибиотици. Мелем од лимон го намалува крвниот притисок, лекува настинки и несоница. Кантарионот е најдобриот антидепресив од билки. Камилицата го намалува воспалението, ги смирува болките и грчевите во стомакот. Шипинка го зајакнува имунитетот. Малината е моќен антиоксиданс, спречува рак и дијабетес, лечи заболувања на жените. Липа помага при болести на дишните органи, ги смирува нервите. Рузмарин ја нормализира циркулацијата на крвта, ја подобрува меморијата. Мајчината душица лечи кашлица, делува како антисептик.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris