Згрутчување на крвта, стерилитет, недоволна заштита: Што е мит и која е вистината за вакцините

21 април, 2021
мит или вистина

Иако вакцинацијата е во тек има и такви кои сè уште размислуваат дали да ја примат вакцината, наведувајќи го фактот дека некои дилеми во врска со безбедноста и ефикасноста на вакцината не се отстранети. Тие се загрижени за информациите дека вакцината може да создаде згрутчување на крвта, да предизвика стерилитет или недоволна заштита од коронавирус.

Што е мит и која е вистината за вакцините?

Сепак, некои експерти предупредуваат дека вакцинацијата се одвива бавно и дека луѓето сè уште немаат доверба во вакцините.

Четири вакцини се достапни на пазарот: рускaта „Спутник V“ (Спутник V), кинеската „Синофарм“, британско-шведската „АстраЗенека“ и американско-германската „Фајзер / Бајонтек“. За сите е потребно да се примаат две дози за да се постигне нивната максимална ефикасност.

Руска вакцина „Спутник Ве“
Вакцината „Спутник Ве“ е составена од компоненти – не ја содржи целата честичка на вирусот корона. Содржи вирусен вектор, изменета варијанта на друг вирус, кој не се размножува и кој го носи патогенот ген, т.е. корона вирус. Тој е различен од оние направени на сличен начин затоа што користи различни вирусни вектори за првата и втората доза. Треба да се чува во течна форма на -18,5 степени Целзиусови, а во сува форма од 2 до 8 степени.

Клиничките испитувања на оваа вакцина откриле дека кај повеќето луѓе првите антитела се прават во рок од околу три недели од приемот на првата доза и се ефективни околу 92 проценти, што значи дека тој процент од испитаниците имал позитивен тест за антитела по приемот на втората доза. Концентрацијата на антитела во телото остана непроменета за време на неговото следење.

Главната дилема поврзана со „Спутник Ве“ што се појави во меѓувреме е – дали е безбедна за луѓето постари од 60 години? Одговорот е да.

„Вакцината е безбедна до 60 години .Во меѓувреме, испитувањето за лица постари од 60 години беше завршено во Русија и таму доби дозвола да се користи без ограничувања. Тоа беше чисто технички проблем, бидејќи тој е токму истиот производ “, објаснувааат вирусолозите.

„Спутник V“ (Спутник V) е безбеден и за лица постари од 60 години.

Кинеска вакцина „Синофарм“

За разлика од другите споменати во овој текст, вакцината „Синофарм“ е направена „според стариот рецепт“, што значи дека не е составена од компоненти, туку ја содржи целата мртва честичка на вирусот корона. Да се ​​чува на температура од 2 до 8 Целзиусови степени.

Додека другите вакцини развиваат имунитет по првата доза, оваа вакцина, поради начинот на правење, ја прави побавна, најрано околу две недели по приемот на втората доза. Сепак, според последните тврдења на научниците од Кембриџ и Оксфорд, тој е најотпорен на мутации на вирусот токму затоа што ја носи целата честичка на вирусот. Неодамнешните тестови во ОАЕ покажаа дека е ефикасен до 90 проценти.

Поради побавното производство на антитела и пониската ефикасност од повеќето вакцини, главната дилема поврзана со „Синофарм“ е – дали ќе не заштити? Одговорот е да.

„ Европската агенција за лекови бара ефикасност од над 50 проценти како минимум за регистрација на вакцини. Ова не значи дека „Синофарм“ има толку мала ефикасност. Напротив. Податоците презентирани од Емирати по шест милиони употребени дози на вакцина се порелевантни и попрецизни отколку кога нешто е направено на 30 000. Значи, без грижи. „Фактот дека е побавно не менува ништо, освен тоа што лицето кое примило кинеска вакцина треба да биде свесно за тоа и да биде претпазливо и да го чува подолго додека не се утврди потребното ниво на заштита“, објаснува Шеклер.

Кинеска вакцина

Синофарм произведува антитела побавно, но кога ќе се појави, тоа ќе ве заштити
Британско-шведска вакцина AstraZeneca
Вакцината „АстраЗенека“ е направена на сличен начин како и „Спутник Ве“. Разликата е во тоа што таа го користи истиот вирусен вектор за првата и втората доза. Да се ​​чува на температура од 2 до 8 Целзиусови степени, максимум шест месеци.

Клиничките испитувања на „АстраЗенека“ утврдија дека нејзината ефикасност е 76 проценти кај помлади од 65 години, а 85% кај постари лица. Иако се чини дека ефикасноста е мала, испитајте

Британско-шведска вакцина АстраЗенека
Вакцината „АстраЗенека“ е направена на сличен начин како и „Спутник Ве“. Разликата е во тоа што таа го користи истиот вирусен вектор за првата и втората доза. Да се ​​чува на температура од 2 до 8 Целзиусови степени, максимум шест месеци.

Клиничките испитувања на „АстраЗенека“ утврдија дека нејзината ефикасност е 76 проценти кај помлади од 65 години, а 85% кај постари лица. Иако се чини дека ефективноста е мала, истражувањата покажаа дека оваа вакцина спречува тешки форми на заболување и хоспитализација во дури 95 проценти од случаите неколку недели по првата доза, и во сите 100 проценти од случаите по втората.

Сепак, вакцинацијата на некои пациенти со оваа вакцина доведе до формирање на тромби во организмот, поради што во некои земји е прекината имунизацијата со „АстраЗенеком“, а во некои старосната граница е поставена како услов за прием . Со 34 милиони дози, откриени се 222 случаи на тромбоза поврзана со вакцините, а околу 30 лица починале. Европската агенција за лекови ја разгледа состојбата и оцени дека придобивките од АстраЗенека ги надминуваат ризиците.

Главната дилема во случајот на АстраЗенека е – дали носи ризик од згрутчување на крвта? Одговорот е: не е докажано.

„Јас навистина не мислам дека е опасна. Дури и за фактот за кој се зборува, за згрутчување на крвта, не сум сигурен дека некој објаснил врз основа на кои податоци е утврдено дека овој тромб е предизвикан токму поради вакцината. Друга работа, тоа е британско-шведска компанија. Вакцината се користи во Велика Британија, Шведска, претежно во Финска, исто така, без никакви ограничувања. Тогаш ќе добиете толкување, би рекол политичко, штом условите под кои се користи вакцината се разликуваат од земја до земја. Штом тие одлуки ги носат политичарите, кога се користи и кога не, веднаш ми „смрди“-забележува Шеклер.

Вакцина АстраЗенека

Докажано е дека АстраЗенека не носи ризик од згрутчување на крвта
Американско-германска вакцина „Фајзер / Бајонтек“
„Фајзер / Бајонтек“ е вакцина против РНК. Исто така е составен од компоненти, но не содржи вирусен вектор, туку содржи само дел од генетскиот код на патогенот, т.е. корона вирус. Исто така, се разликува по тоа што треба да се чува на температура од -80 до -60 степени Целзиусови, максимум шест месеци и од 2 до 8 степени, до пет дена.

Клиничките испитувања покажаа дека „Фајзер / Бајонтек“ развива имунитет во повеќе од 85 проценти од случаите во рок од околу две недели од приемот на првата доза, и по приемот на втората во околу 95 проценти од случаите. Антителата циркулираат во телото неколку месеци по приемот на двете дози, а нивната концентрација не се намалува значително за тоа време.

Поради ниските температури на кои таа мора да се чува, има проблем во дистрибуцијата на оваа вакцина, бидејќи многу здравствени установи немаат замрзнувачи кои можат да одржуваат толку ниски температури, па затоа главната дилема е поврзана со „Фајзер / Бајонтек“ – дали може да биде опасно поради можни проблеми со складирањето? Одговорот е: не е докажано.

„Точно е дека е логистички многу побарувачко од другите вакцини, токму поради фактот на ниски температури на кои мора да се чува, односно времето за кое мора да се потроши од моментот кога шишето ќе се отвори, вакцината е се раствора и се става на собна температура. Значи, има ограничувања колку брзо треба да се консумираат тие шест дози од шишето. Нормално е дека ова ве става на ризик, дека можете да направите грешка. Од друга страна, познавам луѓе кои биле вакцинирани со „Фајзер“ и имаат „нули“, девет недели по приемот на вакцината. Јас не навлегувам во тоа дали причините се оние што ги наведовме. Ги имаме меѓу здравствените работници кои први беа вакцинирани со „Фајзер“ во јануари, бидејќи ја имавме само тогаш. Верувале или не, меѓу оние луѓе имате десетици од нив кои денес имаат „нула“ – нула антитела “, посочува Шеклер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi