Жените јадат по килограми кармин – докажано, токсични материи откриени во шминката!

17 јуни, 2021
151888132460ca4a69c4c2d087017391_v4 big

Луѓето кои користат шминка можат да апсорбираат и инјектираат потенцијално токсични полифлуороалкилни материи (PFAS) во нивното тело, покажа новата студија објавена во „Писма за еколошка наука и технологија“.

Истражувачите откриле високо ниво на флуор – што укажува на веројатно присуство на PFAS – во повеќето водоотпорни маскари, течни кармини и пудра тестирани.

Некои од производите со највисоки нивоа на флуор биле подложени на понатамошна анализа и беше потврдено дека сите тие содржат најмалку четири PFAS кои се загрижувачки. Повеќето производи со висока содржина на флуор, вклучувајќи ги и оние за кои е потврдено дека имаат PFAS, ја немале наведената супстанција на етикетата.

„Жените во просек јадат неколку килограми кармин за време на нивниот живот“, рече Греам Писл, виш автор на студијата и професор по физика на Универзитетот во Нотр Дам.

“Но, за разлика од храната, хемикалиите во кармините и другите производи за шминка и лична нега се скоро целосно нерегулирани во САД и Канада. Како резултат на тоа, милиони луѓе несвесно носат PFAS и други штетни хемикалии на лицето и телото секој ден”.

Некои PFAS се поврзани со широк спектар на сериозни последици по здравјето, од рак, дебелина до потешки форми на ковидни 19. Само мал дел од илјада PFAS е тестиран за токсичност, но сите PFAS се или исклучително упорни во животната средина.

Покрај тоа што се проголта од производи за усни, PFAS може да се апсорбира преку кожата и солзните канали во козметиката.

Истражувачкиот тим тестирал 231 козметички производи купени во САД и Канада за флуор. Повеќе од три четвртини од водоотпорната маскара, речиси две третини од пудрите и течните кармини и повеќе од половина од производите за очи и усни имаа високи концентрации на флуор.

Сите 29 производи избрани за насочена анализа содржеа најмалку четири специфични нивоа на PFAS што може да се набудуваат. Ова ги вклучува PFAS кои се распаѓаат на други PFAS, за кои се знае дека се многу токсични и штетни за животната средина. Откриени се и флуоротеломерни метакрилати, што укажува на деградација на страничните ланци на флуоропоимери, понудени на пазарот како „поприфатливи за животната средина“ алтернативи на индивидуалните PFAS.

Многу производи PFAS се рекламираат како „долготрајни“ или „издржливи за време на носењето“. Важно е да се напомене дека скоро ниту еден производ проучен со насочената анализа немаше наведено PFAS како состојка на етикетата. Ова им отежнува на потрошувачите да избегнуваат козметика која содржи PFAS дури и при читање на етикети.

“PFAS не се неопходни за шминка. Со оглед на нивната голема штетност, верувам дека не треба да се користат во ниту еден километар близина на производ за лична нега”, рече Арен Блум, коавтор и извршен директор на Институтот за политика за животна средина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi