ЗЛАТНАТА ВОДА ги отстранува дамките од кожата, а за подготовка е доволен само еден прстен

8 јули, 2021
316969df2def44d37f1ef3476e2622a20194882a

Златната вода е збогатена со златни јони, слично на сребрената вода, што го зајакнува имунитетот и многу лесно се подготвува.

Направете златна вода

Може да се миете со неа, да направите облоги или да ја користите за масажа. Руската докторка Џулија Доронина вели дека златото помага да се откаже штетната оксидација што се јавува како резултат на дневна изложеност на токсини и загадувачи.

Златото ги избелува старечките дамки

Покрај тоа што има антибактериско и антиинфламаторно дејство, златото ги обелува и старечките дамки и флеки предизвикани од сончева светлина. Златната вода ја забавува потрошувачката на колаген и еластин, го стимулира растот на клетките, дозволувајќи им на молекулите на кислород да се транспортираат директно во кожата, поради што се ревитализира и му се дава младешки изглед.

Исто така, ја стимулира циркулацијата, го зајакнува мускулниот тонус и е погоден за сите типови на кожа. Ако се миете со златна вода, мрсната кожа го губи вишокот сјај и станува мазна, а сувата кожа ќе биде мека и хидрирана. Исплакувањето на косата со оваа вода ја зајакнува косата и го ревитализира скалпот – вели лекарот.

Како се подготвува златна вода?

Ова е рецептот за подготовка и употреба на златна вода од нејзината книга „Шунгит – камен спасител “.

Подготовка: Земете златник, дукат или парче накит направен од исклучиво жолто злато, без украсни камења, со тежина од околу три грама. Измијте го добро под млаз вода и ставете го во неоштетен сад.

Прелијте го златото со две чаши филтрирана вода и оставете го да се вари на ниска температура додека количината на вода не се намали за половина. Извадете го златото и користете ја водата за миење, масажа или како облоги за болка во мускулите, како и за стимулирање на лимфна дренажа.