ЗНАЕТЕ ДЕКА АЛКОХОЛОТ НЕ ОДИ ВО КОМБИНАЦИЈА СО АНТИБИОТИЦИ, но и уште нешто: Сите ја имате оваа храна, внимавајте!

24 февруари, 2021
Close,Up,Mature,Woman,Taking,Out,Pills,From,Bottle,,Supplements

Некои намирници можат да остават несакани ефекти во време кога се лекувате со антибиотици. Антибиотиците се едно од најважните медицински достигнувања на 20 век. Тие се користат за лекување на бактериски инфекции и спаѓаат во најчесто пропишаните лекови. Но, познато е дека бактериите можат да станат отпорни на антибиотици, а тоа се случува ако ги земате кога не ви требаат, ако дозата е превисока или ако терапијата е предолга.

Покрај тоа, интеракцијата на антибиотиците и некои видови храна може да имаат несакани ефекти.

Алкохол Алкохолот не треба да се пие со никакви лекови затоа што интеракцијата може да биде опасна, предупредува др. Томас Лоешер, специјалист за инфективни и тропски болести и член на Здружението на германски интернисти (БДИ). Алкохолот може да го зголеми или намали дејството на лековите, а лековите можат да го засилат дејството на алкохолот. Антибиотиците не се исклучок. „Во комбинација со алкохол, антибиотикот метронидазол, кој е пропишан за воспаление на вагината и цревата, предизвикува главоболки, гадење и повраќање“, рече Лоешер.

Млеко

Млекото и другите млечни производи го нарушуваат метаболизмот на лековите, главно поради присуството на калциум. „Калциумот го менува дејството на многу лекови, особено антибиотици“, тврди Урсула Селерберг, портпарол на Германската комора на фармацевти (БАК). „Некои антибактериски агенси се врзуваат за калциумот во цревата и формираат сложени молекули кои се толку стабилни што не можат да навлезат во цревниот ѕид во крвотокот“, објасни таа. Резултатот е дека лековите не се метаболизираат и нивната активна состојка се излачува без никаков ефект. Најчесто е кога се земаат тетрациклини и флуорохинолони. Затоа, продавачот препорачува млечни производи да се избегнуваат два часа пред и по земање антибиотици.

Минерална вода

Минералната вода, без разлика дали е газирана или не, содржи многу минерали како калциум, железо и магнезиум. Како и во случајот на калциум во млекото, минералите можат да се врзат за активните состојки на антибиотиците и да ги претворат во неефикасни. Затоа, минералната вода треба да се избегнува два часа пред и по антибиотици. „Секогаш е побезбедна опција да се пие лекот со чаша вода од чешма“, рече Салерберг.

Овошен сок

Овошните сокови треба да се избегнуваат пред да земате антибиотици. „Тие содржат одредени ензимски инхибитори кои можат да го нарушат метаболизмот на некои лекови во цревата и црниот дроб“, објасни експертот.

Кафе

Ефектот на стимулативни пијалоци како што се кафе, црн и зелен чај, кока кола или енергетски пијалоци може да се подобри со употреба на антибиотици, што може да резултира во побрз ритам на срцето и отежнато спиење. И, конечно, кое е најдоброто време за употреба на антибиотици, пред, за време или после оброк? Нема општо правило, вели Селерберг. Некои, како што е ампицилин, треба да се земаат еден час пред јадење, а други, како што е цефуроксим, по обилен оброк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi