ЗОШТО ГМ ДИЕТАТА Е НАЈПОПУЛАРЕН НАЧИН НА ИСХРАНА ВО МОМЕНТОВ: За 7 дена се губат до 7 килограми!

15 април, 2021
247501_shutterstock-712964137_ls

ГМ диетата е седумдневен план на исхрана со ограничување на одредена храна, се со цел да се намали телесната тежина што е можно побрзо и поефикасно.

ГМ диетата е исклучително популарна, една од најпопуларните диети, бидејќи за седум дена губите 7,7 килограми. Сепак, нутриционистите предупредуваат дека брзото слабеење не може да трае долго, и дека тежината се враќа.

Но, ако сакате да го започнете планот за исхрана донесен од ГМ диетата, еве што да јадете и што да избегнете:

  • Водата се пие во големи количини. 12 чаши вода се задолжителни, бидејќи не смеете да бидете дехидрирани.
  • Не е дозволено млеко.
  • Преработената храна и брзата храна не се дозволени.
  • Гравот не е дозволен.
  • Газирани пијалоци и алкохол се забранети.
  • Може да пиете кафе (домашно) и зелен чај.
  • Не консумирајте сокови.

1 ДЕН – ОВОШЈЕ

На првиот ден од диетата, јадете само овошје. Сè освен банани. Најдобро е да јадете лубеница, диња, јаболка и краставици што можете. Може да јадете агруми, но тие исто така можат да ви го „изгребаат“ стомакот, па ќе се чувствувате гладни. Нема ограничувања за потрошувачката на овошје.

2 ДЕН – ЗЕЛЕНЧУК

Вториот ден, јадете само зеленчук: варен и суров. Нема ограничувања за консумирање зеленчук, но треба да јадете салата од зелка, зелена салата, рендан суров морков и цвекло – сè што го чисти организмот. И ве молиме – без прелив за салата. Можете да користите оцет, сол и маслиново масло за да ја зачините салатата.

3 ДЕН – ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК

На третиот ден, комбинирајте овошје и зеленчук. Најдобро е да јадете суров зеленчук и свежо овошје. Повторно, изберете внимателно што ќе јадете и не грижете се за количината – дозволено е да јадете оваа храна.

4 ДЕН – БАНАНА, МЛЕКО И ГМ СУПА

На четвртиот ден од диетата дозволено е да ги јадете овие три вида храна: банани, млеко и чудо од супа или ГМ супа.

Се препорачува да се пијат 3 чаши млеко, да се јаде до 5 банани и да се јаде до 2 чинии супа.

ГМ супа – рецепт:

Потребно е: 1 кромид, 2 зелени пиперки, 1 домат, 1 стебленце целер, половина глава зелка, 1 морков, 2 чили пиперки, лажица масло, сол и бибер, 1 коцка за супа.

Сварете сè, односно истурете во вода што врие.

5 ДЕН – МЕСО И ДОМАТИ

На петтиот ден од ГМ диетата се јаде посно месо: црвено месо, бело пилешко и риба. Дозволено е да се јаде околу половина килограм месо на ден, но и домати. Ограничете се на 6 парчиња домати на ден.

6 ДЕН – ИНТЕГРАЛЕН ОРИЗ, МЕСО И ГОТВЕНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ

Шестиот ден, направете си рижото со интегрален ориз, пилешко и варен зеленчук.

7 ДЕН – ИНТЕГРАЛЕН ОРИЗ, ЗЕЛЕНЧУЦИ И СОК

На седмиот ден, згответе ориз за себе, додајте зготвен зеленчук и оставете го да ви биде главен оброк. Кога сте гладни, пијте природно исцедени сокови.

По завршувањето на оваа диета, очекуваните резултати се загуба до 7 килограми. После оваа диета, не смеете да се враќате на претходната диета, но мора да внимавате што јадете. Ова е само почетокот.

ГМ диетата не треба да се практикува повеќе од 7 дена. Пред да започнете диета, не заборавајте да се консултирате со лекар.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris