Зошто хијалуронските филери станаа толку популарни и за што сѐ користат?

2 март, 2021
филери

Овие се стерилни, биоразградливи и транспарентни гелови. Тие не се трајни, но многу ретко предизвикуваат алергии, поради што имаат голема предност во однос на силиконските полнила што се користеле порано.

Иако постојат различни видови на кожни, хијалуронските филери го заземаа првото место во светот на медицината против стареење. Постојат многу причини за тоа, а една од нив е што овие филери можат да се користат за лекување на скоро сите региони на лицето, вратот, деколтето и рацете.

Факт: хијалуронска киселина веќе постои во нашето тело

Имено, хијалуронската киселина е комплексен шеќер кој се наоѓа во сврзното ткиво на нашата кожа и извршува неколку важни функции:

· Врзува големи количини на вода (дури 500 молекули)

· Неутрализира штетни слободни радикали

· Го одржува тонот на кожата

· Компензира за изгубената полнота и волумен

Како изгледа третманот на лицето со хијалуронски филери?

Она што треба да го знаете е дека подмладување на лицето со хијалуронски полнила не бара посебна подготовка. Важно е не само да немате инфекција на кожата или какво било друго воспаление, туку и да бидете мотивирани да работите.

Пред да нанесете филер, кожата е темелно исчистена, целата шминка и нечистотиите се отстрануваат од лицето. После тоа се нанесува крем за анестезија, што значи дека ништо нема да повреди и третманот ќе биде удобен.

По околу 15 минути, анестетикот се отстранува и хијалуронските полнила се инјектираат во кожата на лицето со тенки игли. По само неколку стапчиња со игла, брчките полека исчезнуваат, а вашата кожа го враќа својот сјај и младост.

Кога е вистинското време за хијалуронски филери?

Сè зависи од генетиката, но и од начинот на живот. Брчките се појавуваат кај некои луѓе порано, кон крајот на дваесеттите години, а кај други многу подоцна.

Сепак, брчките полесно се корегираат кога се на почетокот, па затоа генерално се препорачува да започнете со полнила веднаш штом ќе се појават првите брчки. Ова ќе спречи нивно понатамошно продлабочување.

Корекција на усните со хијалуронски филери – полни усни и природен изглед

Уште од античко време, усните биле симбол на женственост и најубава декорација на женското лице. Сепак, природата не им даде на сите полни, сензуални и убаво обликувани усни.

Денес, благодарение на развојот на естетската медицина, можете да ги поправите усните до совршенство на сосема природен начин.

Постапката е слична на третманот на лицето. На секоја постапка и претходи консултација со лекар специјалист во договор со кого ќе ги дефинирате деталите за третманот. Она што е исклучително важно е да ги доверите лицето и усните на професионалци, бидејќи таквите идеални резултати ќе бидат загарантирани.

Резултати за зголемување на усните со хијалуронски филери: Што да очекувате?

Хијалуронската киселина ќе го стори своето по некое време, а усните ќе ја добијат посакуваната форма. Ефектите што можете да ги очекувате по корекцијата се:

· Плови и розови усни

· Нагласени контури на усните

· Видно зголемен волумен

· Усните се јасно дефинирани, и благодарение на полнотата, тие даваат поубав изглед на целото лице.

Корекција на носот со хијалуронски полнила е нов хит во Македоија!

Нехируршката корекција на носот е метод на инјектирање кој стана една од најбараните процедури во последните неколку години.

Носот е предмет на незадоволство кај скоро секоја личност, но не секој е подготвен за драстични мерки и „одење под нож“ заради убавина.

Затоа, има корекција на носот со хијалуронски полнила што ќе го промени не само изгледот на носот, туку и целото лице.

Со примена на филер можно е:

· Исправи ја асиметријата на носот

· Дефекти на мостот или на врвот на носот

· Сите видови неправилности

· Подигнете го врвот на носот

· Точна нерамномерност.

Ако мислевте дека хијалуронските полнила се наменети само за подмладување на лицето или корекција на усните и носот, се лажете. Постапката за отстранување на темни кругови под очните капаци се заканува да ги симне од тронот дури и најбараните третмани.

Суштината на оваа постапка е да се пополни подрачјето под очите и да се изедначи регионот помеѓу долниот очен капак и образот. Хијалуронскиот филер го заменува изгубениот волумен, а темните кругови исчезнуваат.

Кои други региони можат да се третираат со хијалуронски филери?

Покрај споменатите третмани кои користат филери, популарен е и:

· Контурирање на јагодичките

· Пополнување на брчки околу очите

· Подмладување на рацете

· Лифт за лице

· Отстранување на назолабијални и пушечки брчки.

Хијалуронските полнила не се вечни, но тоа е добра вест

Добро е познато дека пополнувачите базирани на хијалуронска киселина не се трајни. Резултатите од третманот може да траат од 12 месеци до 2 години, во зависност од тоа на кој регион работите.

Сепак, добрата вест е дека со секоја следна апликација, хијалуронската киселина останува подолго во вашата кожа, т.е. ефектот е подолготраен.

Значи, филерите не се нешто што еднаш ќе го всадите во вашата кожа и ќе бидете безгрижни до крајот на животот. Почетокот на 2000-тите години и популарноста на биополимерите како трајно полнење останаа неуспешни, па дури и поштетни за кожата.

Но, современото доба донесе најефикасно решение за најтрајните проблеми, а тоа се хијалуронските полнила.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris