ЗОШТО ИНДИЈКИТЕ ИМААТ ТОЛКУ УБАВА И МЛАДОЛИКА КОЖА: Ставете една состојка во маските за лице – спречуваат брчки и акни на лицето!

7 октомври, 2021
image_2021-10-07_145633

Покрај тоа што имаат убава и бујна коса, Индијките имаат здрава и затегната кожа, а повеќето од нивните природни традиционални маски за лице содржат чудесна куркума. Тајната на нивната младост е во овој здрав зачин кој помага против флеки, го намалува ризикот од појава на акни, црни точки и брчки. Куркумата се користи во Индија многу векови, дури и Римјаните го донесоа овој зачин во Рим за неговите придобивки и го користеа како дел од третманот за убавина.

Куркумата содржи многу витамини и минерали, и кога ќе додадете јогурт на него, добивате исклучително негување маска за разни типови кожа. Ви носиме 3 рецепти за природни маски од куркума за различни типови кожа.

За нормална, комбинирана кожа или кожа со хиперпигментација:

1/2 лажичка куркума
лажичка јогурт
неколку капки сок од лимон

Измешајте ги сите состојки и нанесете на чиста кожа, оставете да делува 30 минути, а потоа исплакнете со топла вода.

За мрсна и проблематична кожа

1/2 лажичка куркума
1/2 лажичка мед
Неколку капки гел од алое вера
1 лажичка јогурт

Измешајте ги сите состојки, нанесете на чиста кожа. Оставете на кожата 15 минути и на крај исплакнете со топла вода.

За сува кожа

1/2 лажичка куркума
1 лажичка јогурт
1/2 лажичка арган / кокос / маслиново масло

Измешајте се, нанесете на чиста кожа, оставете 20 минути и исплакнете со топла вода.
Може да го чувате во фрижидер и да го користите следниот пат.

Забелешка: Ако имате било какви заболувања на кожата или премногу чувствителна кожа, консултирајте се со дерматолог пред да ја користите маската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris