Зошто не треба да јадеме чоколадо пред спиење?

13 септември, 2021
8ee92c3b453435a72fa3f03a6974dbff29c997da

Колку пати ни се случило да ни се јаде чоколадо пред одењето во кревет.

Нутриционистите велат дека сепак треба да го оставиме за следниот ден.

Имено, чоколадото содржи кофеин, а неговата количина варира од вид до вид. Тоа може да не држи будни ноќе и да влијае на утрешниот ден.

Чоколадото има теобромин, кој исто така може да не држи будни.

Покрај кофеинот, чоколадото има уште едно соединение што може да го отежне обидот за заспивање. Теоброминот е дел од растението какао, а бидејќи е алкално, припаѓа на истото хемиско семејство како и кофеинот. Овие две состојки не само што го зголемуваат нашето уживање во храната, туку го зголемуваат и расположението и нивото на будност.

Нивото на теобромин во чоколадото делува на ист начин како и нивото на кофеин – колку е потемно чоколадото, толку повеќе кофеин и теобромин ќе најдете. Затоа Националната фондација за спиење препорачува да избегнувате чоколадо, кафе и чај пред спиење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi