ЗОШТО ОЧАЈНИТЕ И ДОБРИ ДУШИ ЧЕСТО ПРИВЛЕКУВААТ НАТЦИСОИДНИ ЛИЧНОСТИ: Препознајте ја токсичната врска која отвара рани на душата

3 јуни, 2021
narcis-toksicne-osobe-empata-veza

Препознајте ја на време токсичната љубовна врска! Еве зошто чувствителните и добри души привлекуваат токсични нарциси…

Личности со развиена емпатија често се склони на нарцистичките личности.

Луѓето со развиена емпатија често се склони кон нарцисоидни луѓе. Врската со личност која развила нарцисоидно нарушување може да биде токсична и емоционално болна.

Сепак, ние често не сме свесни за намерата што ја има нарцисот во нашата врска, и кога ќе ги забележиме сигналите, тогаш штетата е веќе направена.

По врската со нарцис, раните и емоционалните лузни остануваат на душата.

Тогаш, зошто чувствителните луѓе, односно емпатите, привлекуваат нарциси?

Во односот емпат-нарцис доаѓа до игра на улоги. Луѓето со развиено нарцисоидно нарушување се често луѓе кои доживеале одредена траума, потиснале негативни чувства и вешто ја криеле својата тага под маската на шармот и лажната насмевка.

Од друга страна, емпатите се луѓе кои ја апсорбираат туѓата болка и имаат основна цел да им помагаат на другите, да ги тешат и лекуваат. Тие се исцелители во оваа игра со улоги кои го лекуваат нарцисот, а нарцисот ја привлекува нивната енергија и пренесувајќи ја својата болка на другата личност преку манипулација прави да се чувствува подобро во неговата кожа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi