ЗОШТО ВИ ИГРА ОКОТО? Не смеете да ги игнорирате овие осум сериозни причини!

12 август, 2021
450345_oko_f

Речиси секој од нас почувствувал како му „игра“ окото од време на време, што може да биде многу непријатно

Ова е неконтролирано движење кое вклучува еден капак. Може да влијае на горниот или долниот дел, но секогаш е еден капак. Очниот капак трепери без контрола и генерално е безболен, но може да биде предизвикан од разни нарушувања во телото.

Зошто се случува ова?

1. Пореметени тикови

„Играњето“ на окото понекогаш значи дека може да имате нарушување. Туретов синдром е најпознатиот пример, но не е единствениот. Ова значи дека луѓето трепкаат или неконтролирано го поместуваат капакот. „Играњето“ е еден од најчестите симптоми.

2. Дистонија

Дистонија е нарушување во кое мускулите се движат без контрола. Ова влијае на голема популација на луѓе и често се јавува во пределот на очите (блефароспазам). Ако не се лекува, можеби нема да можете да ги отворите очите.

3. Невродегенеративен синдром

Мултиплекс склероза е најпозната форма на нарушување што влијае на нервниот систем. Луѓето со ова нарушување можат да почувствуваат треперење на очните капаци и други делови од телото, како што се екстремитетите. Меѓутоа, ако го чувствувате само на капакот, може да имате невродегенеративен синдром.

4. Инфекција на очите

Ако ве чеша очниот капак, тогаш може да имате инфекција како што е конјунктивитис. Ова предизвикува чешање, црвенило и пецкање. Ако ги забележите овие симптоми, задолжително посетете лекар.

5. Стрес и замор

Стресот и исцрпеноста ги заморуваат мускулите и на тој начин предизвикуваат „играње“ на очите. Исто така, се случува кога ќе гледате мониторот долго време. Честопати влијае на долниот очен капак и се случува кога се зголемува нивото на адреналин.

6. Кофеин

Кафето е здраво, но голема количина може да предизвика несакани ефекти. Кафето и енергетските пијалоци го спречуваат телото да спие, со што се зголемува нивото на адреналин и мускулите почнуваат да се движат. Пијте помалку кафе.

7.Кафе и цигари

Многу луѓе сакаат да се релаксираат со кафе и цигари, но оваа навика воопшто не е здрава. Никотинот е активна хемикалија која влијае на работата на срцето, но и на очите, што доведува до „играње“. Алкохолот ги релаксира мускулите, но и ги заморува. Обидете се да ги поправите овие лоши навики.

8. Мал објект во окото

Ако нешто ви падне во очи, телото ќе се обиде да се ослободи од него на сите можни начини. Симптоми како што се солзи и чешање ќе се појават автоматски. Не тријте го окото, туку обидете се да го отстраните со чисти раце и дестилирана вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi