Зошто витаминот Ц е толку популарен во козметиката?

4 септември, 2021
profimedia-0549212265-790x527

Повеќето од нас имаат барем еден „проблем“ на кожата што би сакале да го поправиме, било да е тоа хиперпигментација, нерамномерен тен, уморна кожа, мали брчки или лузни од акни, и сите тие имаат исто решение: витамин Ц.

Витаминот Ц е антиоксиданс кој ја неутрализира штетата предизвикана од слободните радикали и штити од негативните ефекти на околината. Ако сакаме да го осветлиме и изедначиме тенот, да ги избелиме флеките и да го стимулираме производството на колаген, и да ги намалиме фините линии и да ја зацврстиме кожата, витаминот Ц е одличен сојузник.

Како да го вклучите во нега на кожа? Се препорачува постепено да се воведе во рутината за нега. Можно е да започнете со препарати кои имаат содржина на витамин Ц од 10%, и во зависност од тоа како кожата го толерира, зголемете го процентот и фреквенцијата на употреба. Првично, не е неопходно да се користи секој ден. Бидејќи ова се активните состојки, можни се иритации на кожата, затоа се препорачува прво да се тестираат реакциите на кожата.

Најстабилната форма на витамин Ц во нега на кожа е Л-аскорбинска киселина, наменета за повеќе мрсна и нормална кожа, а може да се појави и во други форми, како што е магнезиум аскорбил фосфат или натриум аскорбил фосфат.

Често доаѓа во комбинација со витамини Б или Е, хијалуронска киселина или ферулна киселина која ги стабилизира витамините Ц и Е. Не треба да се користи со бензоил пероксид бидејќи може да се оксидира и да не дејствува со други киселини или ретинол поради можни иритации.

Серумите се сметаат за најефикасни, но за чувствителна кожа витаминот Ц може да се измеша со хидратантна крема или да се користи хидратантна крема со витамин Ц. Се нанесува на исчистена кожа, а доколку се користи во дневна нега, кожата треба да биде заштитена со СПФ фактор, најмалку 30, бидејќи е чувствителна на светлина.

Поради оваа причина, препаратите за витамин Ц доаѓаат во непроѕирно пакување и треба да се чуваат на ладно и темно место. Ако се затемни или го промени мирисот, тоа значи дека се оксидирал и повеќе не е ефикасен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi