Зошто жените имаат поголема веројатност да имаат посилни реакции на вакцината отколку мажите?

26 мај, 2021
mat-napo-pIJ34ZrZEEw-unsplash-1024x683

Овие очекувани несакани ефекти, кои често се јавуваат, се слични на несаканите ефекти од другите вакцини и обично се со благ до умерен интензитет и поминуваат спонтано во текот на неколку дена или со симптоматска терапија (на пр. Ладни облоги, антипиретици и лекови против болка).

Меѓу сериозните несакани ефекти, најчесто биле забележани реакции на преосетливост, кои се манифестирале како осип, чешање и пецкање веднаш по вакцинацијата, што резултирало со антиалергиски лекови и закрепнување во сите случаи. Се работело за возрасни лица од млада до средовечна популација.

Исто така, поретко се пријавени реакции на пареза на лицето или периферна слабост на едната страна од лицето.

Овие реакции обично се поврзани со отекување на ткивото што го притиска нервот и најчесто е минлива состојба. ХАЛМЕД досега не добил никакви извештаи за сомневање за несакани реакции со смртоносен исход за кој е утврдена причинско-последична поврзаност со вакцинацијата.

Анализата на Центарот за контрола и превенција на болести, спроведена во првиот месец од вакцинацијата, укажува на тоа дека жените, иако несаканите ефекти не биле сериозни, ги пријавувале почесто од мажите, пренесува „Ординација.хр“.

„Женското тело е хормонално и генетски различно од машкото и се чини дека различно реагираат на сите вакцини“, вели д-р Бетси Коикел, од Њујорк.

Хормоните можат да влијаат на имунолошкиот систем

Д-р Којкел додава дека хормонот естроген особено влијае на одговорот на вакцините на имунолошкиот систем. Добар пример за разликите меѓу половите и реакциите на имунолошкиот систем кај жените е тоа дека кај нив почесто се поставува дијагноза на автоимуни заболувања како што се лупус или мултиплекс склероза, објасни д-р Даниел Курицс, раководител на одделот за инфективни болести во Бостонската болница. Но, мажите не поминуваат ништо подобро – почесто имаат тешки симптоми на вирусот, а според статистичките податоци, повеќе од нив починале од оваа болест.

Д-р Џонатан Парсонс, кој го следеше процесот на вакцинација во Центарот Векснер (Охајо), посочува дека повеќето вакцини за време на оваа студија биле наменети за постара популација. Повеќето жени вакцинирани во тој прв циклус биле над 60-годишна возраст, што значи дека менопаузата веројатно е зад нив, па затоа треба да се земе предвид и ова, бидејќи во нивниот случај, хормоните како естрогенот повеќе не се произведуваат.

„Сега кога се повеќе млади се вакцинираат, можеме да излеземе со интересни податоци за реакцијата што се разликува меѓу половите“, додаде д-р Парсонс.

Посилниот имунитет кај жените може да доведе до силни несакани ефекти

Исто така, постои можност жените да имаат поздрав имунолошки систем што може да доведе до сериозни несакани ефекти.

„Ние исто така знаеме дека реакциите по втората вакцина се силни кај младите луѓе кои имаат силен имунитет“, додаде Курицкес. „За жал, не може да се направи директна врска помеѓу вакцината и имунитетот, но познато е дека посилна реакција на вакцината е знак на силен имунолошки одговор.

Може да се работи за прејака доза

Некои експерти сметаат дека е можно тоа да е причината, бидејќи дозата дадена на мажите и жените може да биде пресилна за жените и со тоа да резултира во посилна реакција. Тие чувствуваат дека не станува збор за самата доза, туку за вашата телесна тежина и дозата. Но, бидејќи нема докази за ова, тие нагласуваат дека тоа не може да се потврди како заклучок.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi