Звучи невозможно, но вистина е: ЖЕШКИОТ ЧАЈ во текот на летото лади подобро од СЛАДОЛЕД

25 јуни, 2021
b6156c589136e3c7dcb6aeeb806a93f9580f9723

Топлиот чај не треба да се пие само во текот на зимата.

Жештините е полесно да ги поднесете ако се „оладите“ со чаша студена вода или некој друг пијалок.

Сепак, ќе постигнете многу поголем ефект на ладење ако испиете шолја топол чај наместо ладна лимонада или сладолед.

Науката има објаснување за овој навидум нелогичен факт.

Имено, кога потта испарува од кожата, телото се лади, а потењето најдобро се постигнува со конзумирање топли напитоци.

Покрај тоа, потењето ја губи топлината од телото, затоа што кога пиете топол чај, рецепторите на јазикот испраќаат порака до мозокот дека на телото му треба ладење заради тој топол напиток, а тогаш мозокот поттикнува потење..

Ако пиете ладен пијалок во текот на летото, организмот ќе се олади, но не и телото.

Многу е подобро да пиете топли чаеви во текот на летото, бидејќи тогаш нема да има големи разлики помеѓу надворешната и телесната температура.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi