Зошто момците толку побрзо го преболуваат раскинувањето? (Или барем нѐ убедуваат во тоа)

29 јануари, 2021
Screenshot_1

Помалку од 24 часа по нашето драматично разделување исполнето со солзи, мојот поранешен осамна на Tinder.

„Чекај, нели ова е оној твојот?“, Ме праша мојата пријателка, покажувајќи на неговата фотографија. Чекај, тој едвај чекаше да помине еден ден пред да тргне во лов на нови жртви?! Тоа беше нешто што целосно ме докрајчи.

Имено, по нашиот последен поздрав, сè што размислував беше времето што ќе го поминам грижејќи се за себе. Класична приказна – по две до три пици ќе се натерам конечно да се запишам на час по јога со кој полека ќе сфатам колку од неговите маани и лоши моменти всушност ги потиснав маѓепсана од мојата сопствена заљубеност. Ќе биде толку трагично, толку емотивно, толку прекрасно!

Но, во моето размислување сега ме прекина студен туш на знаење за тоа како мојот бивши во меѓувреме ќе се напие нешто со некои Маја, Леа или Вања. Во еден момент, јас се поистоветував со Аријана Гранде, Ана Фарис, Миранда Ламберт и сите жени кои гледаа како поранешниот се движи кон нов плен побрзо отколку што успеаја да ги отстранат од нивните сметки на Netflix. Мислам, како ???? Зошто ??? !! Зошто на повеќето жени им требаат најмалку три месеци за да го преболат раскинувањето, додека момците се добри во моментот кога ќе го напуштиме станот?

„Тоа е затоа што мажите се учат од рана возраст да бидат силни и со тоа веднаш да преболат скршено срце“, објаснува Џордан Медисон, брачен советник. Секако, многу од нив ќе зборуваат за тоа додека играат кошарка со пријатели или нема да се тргнат од каучот неколку дена, но повеќето сепак го следат трендот што му вели да биде „маж“ и со тоа да се справи со сите трагедии што ќе го снајдат. Со цел да го задржат своето его, тие се обидуваат да најдат некоја нова што е можно побрзо за никој да не забележи колку тоа навистина ги боли.

Од друга страна, жените обично оставаат нивните емоции да завладеат целосно – друго што тие нè учат од рана возраст и нешто што се смета за доблест кај жените. „Дозволено ни е време да тагуваме, да плачеме и да ги обработуваме нашите чувства“, вели Медисон.

Чекај, дали тоа значи дека навистина треба да жалиме за мажите во оваа ситуација? „Без сомнение, овој начин на„ површно поправање “дефинитивно не го разубавува нашиот имиџ за нив“, вели Џани Асимос, главен консултант во eHarmony. „Мажите честопати ќе бараат утеха кај други жени, но тоа не значи дека тие не ве сакале (и сè уште не ве сакаат). Напротив, тие тоа го прават мислејќи дека тоа ќе го забрза процесот на опоравување и ќе продолжи понатаму “. Вистина е дека во повеќето случаи тоа не е така. Едно истражување на Универзитетот во Бирмингем во 2015 година открива дека жените поминуваат низ поголеми нивоа на емоционална и физичка болка по раскинувањето, но исто така се опоравуваат побрзо и полесно. „Мажите, од друга страна, никогаш нема да доживеат целосно закрепнување. Тие едноставно ќе продолжат понатаму “, напишаа авторите на студијата.

Погодете кој ќе треба да се справи со тој товар? Следната девојка со која ќе спие.

Сè уште сум бесна и размислувам колку брзо и лесно ме замени. Сепак, ако науката исто така рече дека е подобро да се прифати болка отколку да се обиде да ја потисне, мислам дека мојата пица и јас сепак ќе бидеме добро.

Момци, дали мислите дека продолжувате премногу брзо?

„Веднаш по паузата, сакам да бидам расеан и да си го зачувам егото, и затоа одам на состаноци. И покрај тоа, мојата прва вистинска девојка сè уште ми поминува низ умот на секои неколку месеци, а јас зборувам за некој со кого раскинав пред скоро 10 години “. – Игор, 29 години

„Дефинитивно ми требаше многу повеќе од бившата. Ми требаше нешто повеќе од една година да ја преболам таа разделба и да продолжам понатаму. Искрено, не мислам дека некој дел од мене некогаш ќе ги преброди целосно моите прекини “. – Томислав, 28 години

„Јас сум голем екстроверт и брзо наоѓам утеха кај новите партнерки. И покрај тоа, ми требаше многу работа и терапија за навистина да се чувствувам како да сум ги „преболел“ моите сериозни врски и да го достигнав нивото каде што научив нешто и каде што сум целосно подготвен да ја дадам својата љубов на некоја нова“. – Давид, 33

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris