Ако патувањето до Марс ви изгледа невозможно, поблиску е отколку што мислите: Спијте во МАРСОВСКИ КУПОЛИ во НЕРЕАЛНИОТ ПЕЈЗАЖ во Јордан (ФОТО)

14 мај, 20220
Screenshot_4

Марсовските куполи се шатори слични на вселенски брод во кампот Сан Сити во Вади Рум, најголемата пустина во Јордан

 

„Огромен, одекнувачки и божји. Така Вади Рум го опиша ТЕ Лоренс, британски археолог и воен офицер кој го инспирирал филмот „Лоренс од Арабија“ од 1962 година.

 

Додека се приближувате до ветровитните планини кои жестоко ѕиркаат од изгорениот портокалов песок во најголемата пустина на Јордан, лесно е да се разбере што мислел овој археолог. Овде пејзажот е како нешто од друг свет.

Затоа, можеби не е изненадување што хотелот во Вади Рум штотуку отвори драматично марсовско искуство во срцето на оваа дивина, што им овозможува на посетителите да се чувствуваат како да слетале на „Црвената планета“. Секако, ова место го посетија многу познати луѓе, меѓу кои и Илон Маск, кој има желба да ја колонизира вистинската планета Марс. Тој со ентузијазам сподели фотографии од своето искуство од ова место на социјалните мрежи:

 

Пустинско доживување

Филмот на Ридли Скот, номиниран за Оскар, „Марсовец“ од 2015 година инспирираше 20 футуристички куполи кои денес се морничаво засадени во пустината во Камп Сити. „Кога почнавме да го поставуваме дизајнот, изгледаше како пејзажот околу куполата со огромна пустина да е земен директно од филмот“, вели генералниот директор и сопственик на кампот, Султан Ал-Навафлех. „Помисливме тогаш во тој момент – наместо да одат на Марс, луѓето од целиот свет можеа да дојдат да го видат овде, во Вади Рум.

 

Камп Сан Сити

Марсовските куполи се шатори слични на вселенски брод со стаклени ѕидови кои на посетителите им даваат панорамски поглед на пустината и околните планини. Направени по мерка во Германија, куполите опфаќаат 40 квадратни метри и можат да спијат до четири лица. Секој има бања, клима уред (луксуз што обично не го обезбедуваат камперите од Вади Рум) и приватна тераса. Едно ноќевање со појадок и вечера чини околу 300 евра, иако цената варира во зависност од сезоната и посетеноста.

 

Ал-Навафле отсекогаш бил зависник од патување. Откако работел како туристички водич, отворил своја туристичка агенција во Аман, пред да го основа Sun City Camp. Во пустината виде празнина на пазарот. Додека многу туристи би го посетиле Вади Рум како еднодневно патување од Петра, на пример, Ал-Навафлех вели дека преноќувањето во пустината не било вообичаено бидејќи немало удобно сместување.

 

Во моментов, Вади Рум има приближно 162 шаторски кампови, главно во сопственост на локални бедуини, група номадски арапски луѓе кои живеат во пустината. Само пет од нив се сервисираат како хотел, вклучувајќи го и Sun City Camp.

Кога кампувал во пустина, 17-годишниот син на Ал-Навафле, Јазан, се пожалил дека го вознемируваат инсектите. Тој му рекол на својот татко: „Мора да постои начин да се ужива во оваа прекрасна глетка со удобност.“ Со Марсовските куполи, Ал-Навафлех вели дека луѓето не само што имаат луксуз, туку можат да го искусат и најдобриот дел од Вади Рум – неговото сјајно ноќно ѕвездено небо. „Сакам моите гости да ја видат убавината на природата ноќе во Вади Рум“, вели тој. „Ѕвездите се неверојатни. Тишина во пустината, тоа е едноставно волшебно.„Затоа сите куполи се направени од стакло, за да им се овозможи на гостите оваа спектакуларна глетка. А како изгледаат куполите одвнатре погледнете ТУКА.

 

Ал-Навафлех вели дека куполите магично го трансформирале искуството на Вади Рум. Тој е во разговори со владите на Саудиска Арабија и Оман за формирање сличен камп во нивните пустини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber