Балканскиот национален парк чии „очи“ ќе ве освојат на прв поглед

26 јуни, 20220
62329407 (1)

Доколку сте дел од тимот „збогум море, одам на планина“, еве ја совршената дестинација за вас. На југот на нашата земја, недалеку од границата со Албанија и Грција, прекрасниот национален парк Пелистер се простира на дури 17.000 хектари.

Тоа беше и првото македонско заштитено природно богатство, а беше прогласен за национален парк во 1947 година. Освен по врвовите на планината Баба, кои надминуваат 2.000 метри надморска височина, таа е најпозната и по т.н. камени реки и иглолистен бор наречен молик кој како реликвија го претставува феноменот на Балканот. Некои веруваат дека Пелистер го добил името по овој петолисен бор, додека некои тврдат дека го добил името по грчкиот збор гулаб, бидејќи оддалеку наликува на гулаб во лет.

Името го носи по истоимениот највисок врв Пелистер кој гледа на околината од 2600 метри надморска височина. Погледот гледа кон Преспанското Езеро, планините Јабланица, Галичица и Кајмакчалан. Името го добила по крадецот Кајмак кој овде се сокрил себеси и своето злато.

Но, да се вратиме на Пелистер – дали знаевте дека има очи? Да, да, пелистерските очи се едни од најчесто фотографираните мотиви. Станува збор за две глечерски езера кои се оддалечени само два километри и иако се мали, многу се впечатливи, па сигурно нема да ги пропуштите.

Ова е идеална дестинација за планинари и љубители на природата, а има и уредени велосипедски патеки. Ќе најдете и т.н. Ве очекуваат историска патека или пат за Првата светска војна и бројни пешачки (планинарски) патеки со едукативна содржина. Во зима, ова е одлична дестинација за љубителите на скијање.

Пелистер се наоѓа и во близина на Преспа, т.е. Охридското Езеро и на само 15 километри од градот Битола, па патувањето до овој бисер ќе мора да се продолжи на неколку дена за да се посетат некои други убавини кои можеби веќе сте ги посетиле, но секогаш ќе бидат добредојдени во распоредот. Реално, кога веќе сме тргнале на такво патување… Работите треба да се прават како што треба или воопшто не, нели?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit