Боровинките се слатки, здрави и хранливи: 4 причини зошто треба да го јадете ова овошје

14 мај, 20220
blueberry-830x0

Богати со витамини, минерали и антиоксиданси

Многумина на прашањето „кое е најздравото овошје?“ без многу размислување ќе одговорат –бобинките. И нема да погрешат.

Бобинките се многу богати со витамини, минерали и антиоксиданси кои го чуваат здравјето и штитат од негативните ефекти на оксидацијата и слободните радикали.

Овошје што го обожуваат повеќето луѓе дефинитивно се боровинките. Тие често се етикетирани како суперхрана, нискокалорична бидејќи се неверојатно добри за исхраната и здравјето.

Еве четири причини зошто ова овошје треба да биде дел од вашето дневно мени.

  1. Зајакнување на коските

Тие се богати со калциум, железо, магнезиум, манган, цинк и фосфор, кои се клучни за здрави коски.

  1. Нега на кожата

Антоцијаните им помагаат на боровинките во борбата против оксидативното оштетување на ДНК, додека изобилството на витамин Ц е главен фактор за градење на колаген. Затоа, редовното консумирање може да помогне да се намалат знаците на стареење, брчките, старечките дамки и акните.

  1. Намалете го лошиот холестерол

Истражувањата велат дека влакната и антиоксидансите можат да помогнат во растворање на лошиот холестерол. Студиите на „Јournal of the Academy of Nutrition“ откриваат дека секојдневното консумирање боровинки во исхраната помага да се подобри крвниот притисок и артериската вкочанетост кај жените.

  1. Го одржуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем

Боровинките се состојат од полифеноли кои имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства, а можат да придонесат за здравјето на срцето и да ги намалат проблемите со истото. Исто така можат да го регулираат крвниот притисок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber