Се спремаат брзо, а се јадат уште побрзо: Поховани банани се најслаткиот (и најефтиниот) доручек во кој сите уживаат

12 јануари, 20220
333971_banana-ustipci-shutterstock-1179420268_ff

Сите сакаме сочни солени похованици, но понекогаш е исто толку вкусно да се направи и слатка варијанта! Овој рецепт е малку поинаков, бидејќи нема класично тесто, туку главна состојка: банана!

Похованите банани сигурно ќе ви бидат еден од омилените појадок, па пробајте ги набрзо. Уште и ако ги украсите со сладолед од ванила или чоколаден прелив …

Состојки:

2 банани
2 чаши брашно (повеќенаменско)
2 јајца
половина чаша млеко
половина чаша шеќер
лажица стопен путер
3 лажички прашок за пециво
половина лажичка сол
масло за пржење

Подготовка:

Изматете ги јајцата и путерот.

Изгмечете ги бананите, измешајте ги со млекото, па додајте ги прашокот за пециво и брашното. Соединете ја смесата.

Измешајте сè во една смеса. Во тава загрејте го маслото, па со лажица додадете ја смесата и пржете додека не порумени. Свртете и пржете и од другата страна.

Кога ќе бидат готови, ставете ги на салфетка да се исцеди вишокот маснотии, па замотајте со шеќер и засладете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris