Возбудата за купување нова гардероба брзо исчезнува: Еве колку време по носењето веќе нема задоволство

19 септември, 20220
best-friends-together-spend-time-two-beautiful-girls-make-purchases-clothing-store-they-dressed-same-clothes-830x0

Многу луѓе чувствуваат голема возбуда откако ќе купат нова гардероба. Сепак, научниците откриле дека ова чувство многу брзо исчезнува и не трае долго, пишува „The Sun“.

Нема сомнеж дека станавме потрошувачко општество, а тоа е поткрепено со ново истражување.

Најновата студија покажа дека возбудата од купување на нова облека исчезнува по само четири носења, па дури и се претвора во чувство на вина поради потрошените пари.

Сјајот по купувањето на нова гардероба не трае долго, дури 22 отсто од нив признале дека возбудата од купување на нова облека е минлива.

Дури 17 отсто од потрошувачите изјавиле дека по купувањето им се развива сомнеж дали навистина им се допаѓа купеното парче, а дури 56 отсто од нив признале дека купувањето преминува во вина.

Когнитивниот психолог д-р Каролин Мер вели дека нашиот мозок е стимулиран од новитети, но брзо се навикнува на нови работи.

– За релативно краток временски период, она што некогаш беше ново и возбудливо, престанува да не привлекува. Нивото на допамин се намалува, па мотивирани сме да бараме нов извор на возбуда – изјави таа.

– За среќа, може да постигнете позитивен исход со купување на она што знаете дека ќе ви се допадне и со грижа за облеката што ја имаме – додаде психологот.

Истражувачите откриле дека многу луѓе се чувствуваат виновни што трошат премногу пари на гардероба и купуваат облека што навистина не им е потребна.

Од друга страна, 57 отсто од луѓето се чувствуваат позадоволни кога ќе успеат да купат парче облека што било на распродажба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit