Господарот на камењата: Мистичната градба на плажата која потсетува на старите митови и легенди

23 мај, 20220
62307042

Капелата на песочна плажа во Португалија е необична глетка од мистичното минато. Изградена во Мирамар, недалеку од Порто, Capella do Senhor da Pedra се наоѓа токму на местото каде некогаш се практикувале паганските ритуали. „Господарот на каменот“ е создаден во текот на 17 век за да им стави крај на „еретиците“ кои бараа просветлување на тоа место.

Ако се најдете во Порто до плажата, можете да земете воз од станицата Сао Бенто на еднодневно патување и да истражите мирен град со автентичен португалски шмек и само неколку кафулиња и ресторани. Праја де Мирамар е плажа на која ќе најдете капела, а ако не ви пречат ниските температури – можете и да се освежите во океанот.

Од песокот до олтарот водат луксузни скали, а ако сакате, можете да се искачите по стрмните карпи до капелата. Вратите на светилиштето се украсени со мозаици кои на љубопитните посетители им откриваат дека тоа е место на антички ритуали и една од најстарите капели во регионот.

Мирамар, исто така, е домаќин на тридневен фестивал еднаш годишно за да го одбележи паганското минато на местото, придружуван од поворка од жени облечени како вештерки. Ако ги прашате локалните жители, тие ќе ви кажат како капелата е поврзана со многу легенди: од необјаснивата светлина што повремено се појавувала до необични ноќни собири.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber